ZSG1 - ZSG1

 XI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych
„Polskie inspiracje kulinarne”
5-7.03.2010 r.

XI_mksgXI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych pod hasłem „Polskie inspiracje kulinarne” rozpoczął się w piątek - 5 marca 2010 r. Zgodnie z planem o godz. 1630 byli obecni już niemal wszyscy uczestnicy. Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości odbyło się wręczenie dyplomów doceniających udział w imprezie. Następnie uczestnicy losowali kolejność miejsc i numery startowe, z jakimi mieli wystąpić w sobotnich zmaganiach. Wylosowano także nauczycieli do jury poszczególnych konkursów.
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na uroczystą kolację, a późnej delektowano się już „ucztą duchową”, którą stanowiła wycieczka do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Skorzystało z niej ponad 41 osób!

Nocny odpoczynek dla jednych był krótki, dla innych… jeszcze krótszy. Lepiej było skorzystać z dobrodziejstwa snu, ponieważ sobota to trudny, a zarazem emocjonujący dzień zmagań konkursowych. Szkoła ożyła już przed godz. 700 rano.
Recepcja, śniadanko i…do dzieła!. Około godz. 800 rozpoczęły się konkursy: kucharze gotowali w pracowniach technologicznych, kelnerzy nakrywali stoły w sali gimnastycznej, a barmani przyrządzali drinki wśród dopingu publiczności - w świetlicy.
Wszystkich uczestników oceniało surowe jury złożone z zawodowców oraz wylosowanych nauczycieli. W konkursie kucharzy jury przewodniczył - p. Zbigniew Kurleto - członek Elitarnego Klubu Szefów Kuchni, w konkursie barmanów - p. Piotr Dziadkowiec - Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów, a w zmaganiach kelnerów - p. Jerzy Poznański - przedstawiciel restauratorów krakowskich. 
Podczas, gdy uczniowie walczyli o palmę pierwszeństwa, opiekunowie mogli wziąć udział w pokazach: baristycznym oraz bezpiecznego pakowania żywności zgodnie z wymogami HACCP.
Wreszcie o 1630 to na co wszyscy czekali: ogłoszenie wyników. W świetlicy szkolnej temperatura emocji sięgała zenitu. 
Pierwsze miejsce w konkursie KUCHARZA zajął Mateusz Mazurkiewicz z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie.
W konkursie KELNERSKIM zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich z Iwoniczu Zdroju: Agnieszka Torba i Kamil Aszklar.
Natomiast w zmaganiach BARMANÓW najlepsza (w obu kategoriach coffee drink i short drink) okazała się Dorota Nalepa z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej.
 
 
 
 
Pobierz wyniki w konkursie:
 
Kucharza Kelnera Barman-Coffee drink Barman-Short drink

 

Nagrody wręczali nasi znakomici goście: Małopolski Kurator Oświaty - Aleksander Palczewski, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa - Marta Patena, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa - Jan Żądło, Wiceprezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej - Leszek Lejkowski, Przewodniczący Rady Dzielnicy XVI - Sławomir Góra.

Gościom serdecznie dziękujemy za uświetnienie uroczystości swoją obecnością, a naszym nauczycielom i uczniom za ogrom pracy włożony w przygotowanie i przebieg imprezy.

Wszystkim uczestnikom i opiekunom gratulujemy zaprezentowanych umiejętności!

Konkurs organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Małopolskich Kucharzy i Cukierników, Stowarzyszeniem Polskich Barmanów Okręg Południowy oraz Krakowską Kongregacją Kupiecką.

 

logo

PATRONAT HONOROWY
Wojewoda Małoplski   - Stanisław Kracik
Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Nawara
Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski
Małopolski Kurator Oświaty - Aleksander Palczewski

PATRONAT MEDIALNY
TVP3 Kraków
Gastrona.pl
Przegląd Gastronomiczny
Papaja.pl
Głos -Tygodnik Nowohucki
www.kraków.pl

 

Już teraz zapraszamy na XII Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych!

Zobacz zdjęcia z XI edycji Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych.

ZSG1