U podnóża smaków, tych które instynktownie przemawiają do naszych serc, zawsze leży czysta pasja. Gdy kucharz ją utraci, choćby mieszkał w samych środku kopalni złota, stać go będzie jedynie na marną imitację.
Marcin Miszczak
XXI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych
Ponadczasowe smaki natury
Gdyby ktoś nas zapytał, jak rozumiemy ponadczasowość smaku, zapewne otrzymałby wiele zaskakujących odpowiedzi. Dla jednych byłaby to kromka razowego chleba, wypieczonego w piecu i posmarowanego świeżym masłem. Ktoś inny połączyłby ponadczasowość z tradycją i kulturą miejsca, w którym przyszło mu żyć, a które jest bliskie jego sercu. A jeszcze inny widziałby w tym słowie uniwersalne i indywidualne odczucia i emocje związane ze sztuką gotowania i serwowania dań.
Wszystkie wymienione wyżej aspekty ponadczasowości smaku zostały pięknie połączone w całość przez uczestników dwudziestej pierwszej edycji Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych, który odbył się 6 marca w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie.
Pasja, zaangażowanie i twórcza wena połączyły w dniu konkursu uczniów i przygotowujących ich opiekunów w czterech dziedzinach: sztuce gotowania, obsługi gości, cukiernictwa i przyrządzania wykwintnych napojów.
Jak zinterpretowali ponadczasowość smaków uczestnicy konkursu? Tradycja, kultura, wspomnienia zakodowane w naszych umysłach stały się tyglem, do którego odważyli się dorzucić własną wyobraźnię i kreatywność. Smaki natury stały się więc bazą i pretekstem do stworzenia nowych, niepowtarzalnych dzieł. Te właśnie cechy szczególnie doceniło oceniające pracę uczniów profesjonalne jury techniczne i degustacyjne. A nie było to łatwe, zważywszy na liczbę uczestników konkursowych zmagań, o czym wspomniała w swoim przemówieniu Pani Dyrektor Małgorzata Matysik. Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku nie zawiedli nas więc stali uczestnicy konkursu, który jak się okazuje, jest już konkursem o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Dowodzi tego fakt, iż w tym roku do zmagań konkursowych przystąpiło 27 szkół , w tym 21 kucharzy , 8 zespołów kelnerskich ,15 barmanów i 14 cukierników. Ogółem w konkursie uczestniczyły 64 osoby ze szkół gastronomicznych nie tylko z województwa małopolskiego, ale i z całej Polski. Przyjechali do nas także goście z zagranicy: uczniowie i ich opiekunowie z Czech, Słowacji, Niemiec i Francji. Po raz pierwszy mogliśmy też powitać ekipę z Łotwy.
W godzinach popołudniowych, po części oficjalnej, czyli powitaniu gości, jury i sponsorów, nadszedł czas na ogłoszenie wyników, na które z wielką niecierpliwością oczekiwali zwłaszcza ci, którzy od rana uwijali się w kuchni i na sali przygotowując potrawy, drinki i organizując wystrój wnętrza oraz obsługę sali restauracyjnej.
W kategorii kelner zwycięzcami okazali się:
Aleksandra Stańczyk i Wiktoria Wróbel z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi - I miejsce,
Eryk Kaczor i Jakub Kwiecień z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr1 w Krakowie - II miejsce,
Ewelina Kulczyk i Hubert Citak z Zespołu Szkół nr1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu - III miejsce
W kategorii szkół zagranicznych popisali się uczniowie z Riga Technical School of Tourismand Creative Industry - Jānis Toms Zandartsi Linda Vagre zajmując I miejsce.
Ponadczasowość smaków stała się też szczególnym wyzwaniem dla sporej grupy cukierników, wśród których najlepsi byli:
Patrycja Kusy z Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu - I miejsce,
Karolina Smreczek z Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej - II miejsce,
Joanna Lurka z Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej - III miejsce
Smaki natury posłużyły także do skomponowania wyszukanych napojów przyrządzonych przez młodych barmanów. W tej kategorii wśród szkół zagranicznych najwyższe pozycje zajęli:
Claudia Homolová ze szkoły Stredná odborna škola hotelovych služeb a obchodu z Bratysławy za drinka o nazwie Claudy - I miejsce,
Adrian Cholevík ze szkoły Vyšší odborná škola Havířov za drinka LimeCocumber - II miejsce,
Staņislavs Šavļuks ze szkoły Riga Technical School of Tourism and Creative Industry - III miejsce.
W kategorii szkół polskich na podium znaleźli się:
Kamil Hiszpański z Zespołu Szkół Nr 7 im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu za drinka o nazwie Leśna Harmonia - I miejsce,
Julia Dyrla z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr1 w Krakowie za drinka o nazwie Desire - II miejsce,
Patrycja Piasecka z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof.Odona Bujwida w Krakowie za drinka o nazwie Sweet Grass - III miejsce
Wiele pasji i emocji włożyli w przygotowanie swoich potraw młodzi kucharze. Także i tutaj ponadczasowość stała się tworzywem kulinarnej ekspresji i wyrafinowania, a odważne modyfikowanie tradycyjnych smaków zostało nagrodzone w następujący sposób:
Dominik Jeleński z Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu za potrawę Terrina z pstrąga z suską sechlońską - I miejsce,
Jacek Darnowski z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi za Masło z Głuchowa/Łosoś/Ziemniak/Jabłko/Por/Cebula - II miejsce,
Jakub Herian z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 im. mjr. Henryka Sucharskiego z Krakowa za potrawę Ryś Polski z okolic Proszowic w smażonym pierogu - II miejsce.
Dorota Hirna Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu za potrawę : Filet z kaczki na sianie, bliny gryczane - III miejsce
Anna Elsner Zespół Szkół Ekonomicznych Wodzisław Śląski za potrawę : Śląski trufel w asyście galertu z cwibla. - III miejsce
Pamiętajmy, że i wszystkim pozostałym zawodnikom należą się brawa za pracowite, mozolne i pełne pasji przygotowanie potraw, wśród których wymienić można: Comber z królika z soczewicą i borowikiem, Tatarczuch z żareckim pstrągiem pod chmurką chrzanową z rydzami, Pasztet zkaczki z kawiorem z soku jabłkowego, Pate z przepiórki, Grillowany oscypek podany na pierzynce z sałat, Polędwiczka wieprzowa marynowana w trawie żubrowej, Skansen smaków z Małopolski, Dolnośląski tapas, czy Śledzie w pelerynce.
Potrawy zostały przygotowane przez uczniów ze szkół w Iwoniczu Zdroju, Warszawie,Tarnowie, Krakowie, Żarkach, Wałbrzychu i Giebułtowie.
Równie dobrze poradzili sobie kucharze z zagranicy. W tej grupie zostali nagrodzeni:
Bára Boháčová ze szkoły Vyšší odborná škola Havířov - I miejsce
Markuss Skuja z Riga Technical School of Tourism and Creative Industry - II miejsce,
Natálie Svobodová z Hotelová škola a Obchodní akademi Havířov s.r.o – III miejsce.
Pani Dyrektor Małgorzata Matysik pogratulowała zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu, a do wręczania nagród zaproszono niektórych z zaproszonych gości, którzy od lat wspierają konkursowe przedsięwzięcie. Do grona osób, które znalazły się na naszej uroczystości należą: Sebastian Bielak - Wizytator KO, Tomasz Zemanek - Inspektor Wydziału Edukacji, Frédéric de Touchet - Consul Général de France, Mateusz Wójcikiewicz - Dyrektor Leroy Merlin, Jadwiga Foltak - Kierownik do Spraw Relacji z Klientami Leroy Merlin, Zygmunt Bińczycki - Przewodniczący Dzielnicy XVI, Paweł Mucha - Prezes Zarządu, Dyrektor Centrum Kształcenia i Szkolenia, Jerzy Orszula - Wiceprezes ZNP, Konrad Szymacha - Wiceprezes SPS Małopolska, Anna Łuszczek - Przedstawiciel Kongregacji Kupieckiej, Bartłomiej Szostak - Kierownik Sprzedaży Firma Selgros, Jaroslawa Celechowska - Dyrektor szkoły z Hawirowa w Czechach, - Danuta Bigaj - Dyrektor XI LO, Dorota Krawczyk Dyrektor ZSE nr 2, Beata Śliwa - Dyrektor ZS nr 1, Dariusz Błądek - Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2, Paweł Kucharczyk - Dyrektor Zespołu Szkół Łączności, Marek Kolarski - Dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych, Andrzej Matyja - Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1, Andrzej Ptasznik - Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2, Serge Goulaïeff, Corinne Kubiak, Chauveau Daniel - przedstawiciele szkoły z Auxerrez Francji oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Po emocjach związanych z nagradzaniem uczestników konkursu wszyscy goście zostali zaproszeni na salę gimnastyczną, która na tę chwilę przeobraziła się w wielki salon restauracyjny z ogromną ilością potraw i napojów. Goście mogli więc skorzystać z bogatego menu oferującego gorące, sycące potrawy. Obok tego na szwedzkich stołach znalazły się konkursowe dzieła sztuki kulinarnej: dania mięsne, ryby i przekąski oraz słodkie desery, ciasteczka i ciasta przygotowane przez sprawne ręce młodych cukierników. Prawdziwe bogactwo ponadczasowych smaków…
Na degustujących potrawy gości czekała jeszcze jedna niespodzianka: zostali poproszeni o wybór najpiękniej, ich zdaniem, udekorowanego stołu. Wszystkie nakrycia cieszyły oko żywymi barwami kwiatów i ozdobami nawiązującymi do natury. Wśród tulipanów, róż, mchu i stokrotek pojawiły się ręcznie wyplatane koszyczki, haftowane serwety, wzory łowickie oraz drewniane podkładki pod talerze. Goście zdecydowali się na wybór stołu z akcentami myśliwskimi w ciekawej kompozycji brązu i bieli przygotowanego przez uczniów z Nowego Sącza.
Kolejna edycja MKSG jest świadectwem ciągłości tradycji niełatwej sztuki kulinarnej, dowodzi też, że młodzi kucharze, barmani, kelnerzy, cukiernicy, potrafią przełamywać bariery smaku, by stworzyć na jego temat zupełnie nowe, niepowtarzalne wariacje.
Dziękujemy uczestnikom konkursu, opiekunom młodzieży, gościom oraz sponsorom, dzięki którym to wspaniałe wydarzenie od lat ma swoje miejsce na mapie naszej dzielnicy, Krakowa oraz województwa.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w obsługę uroczystości. Gratulujemy zwycięzcom, ich opiekunom i zapraszamy już za rok na kolejną edycję Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych - wydarzenia, które podobnie jak zaprezentowane przez uczestników konkursu smaki, jest ponadczasowe i jedyne w swoim rodzaju.
» Zapraszamy do galerii zdjęć
Wspomnienia z poprzednich edycji...
Edycja | Data/rok szkolny | Hasło przewodnie | Czytaj więcej |
I | 17-19 III 2000 | „Potrawy galicyjskie” | więcej |
II | 16-17 III 2001 | „Kuchnie regionalne” | więcej |
III | 8-10 III 2002 | „Przeboje kulinarne Europy” | więcej |
IV | 7-8 III 2003 | „Moja specjalność” | więcej |
V | 4-6 III 2004 | „Potrawy literatury pięknej” | więcej |
VI | 4-5 III 2005 | „Kulinaria przyszłości” | więcej |
VII | 10-12 III 2006 | „Kuchnia bliżej natury” | więcej |
VIII | 9-11 III 2007 | „Półwiecze tradycji kulinarnych” | więcej |
IX | 22-23 II 2008 | „Wbrew regułom i kanonom” | więcej |
X | 20-23 III 2009 | „Młodzi łowcy smaków” | więcej |
XI | 5-7 III 2010 | „Polskie inspiracje kulinarne” | więcej |
XII | 4 - 6 III 2011 | „Specjalności kulinarne" | więcej |
XIII | 9 - 11 III 2012 | „Przysmaki europejskich piłkarzy” | więcej |
XIV | 1-3 III 2013 | „Gotuj z pasją i fantazją” | więcej |
XV | 28.02 -1.03.2014 | „Kuchnia z widokiem na Kraków” | więcej |
XVI | 6-8 III 2015 | "Nowohucki tygiel kulinarny" | więcej |
XVII | 4-6 III 2016 | „Polska Wielkanoc" | więcej |
XVIII | 3-5 III 2017 | „Podróż przez smaki” | więcej |
XIX | 2-4 III 2018 | „Na królewskim stole” | więcej |
XX | 7-9 III 2019 | „Dziedzictwo kulinarne" | więcej... |
XXI | 6-7 III 2020 | „Ponadczasowe smaki natury" | więcej... |