W dniach: 20-26 października 2013 r. 6 nauczycieli Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 uczestniczyło w wymianie doświadczeń z zaprzyjaźnioną szkołą w Niemczech. Byli to: wicedyrektor Małgorzata Matysik oraz nauczyciele: Lucyna Jędrychowska, Magdalena Nosek, Agnieszka Kosek-Kotula, Mirosław Bieńkowski, Andrzej Ptasznik.
Wymiana odbyła się w związku z realizacją projektu pt.:„Mobilności otwierają możliwości europejskich nauczycieli” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.
Podczas tygodniowego pobytu nauczyciele ZSG nr 1 uczestniczyli w spotkaniach z pracodawcami, przedstawicielami władz lokalnych, związków zawodowych, przedstawicielami Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Bawarskiego Związku Hotelarzy i Restauratorów. Nauczyciele uczestniczyli w konferencjach i prelekcjach dotyczących dualnego systemu kształcenia w Niemczech. Polega on na tym, że uczniowie zdobywają wiedzę w szkole a umiejętności praktyczne w zakładzie pracy. Młodzież uczy się w szkole 2 dni w tygodniu, w zakładzie pracy zdobywa doświadczenie przez pozostałe 3 dni.
W Niemczech istnieje 360 zawodów, w których kształci się młodzież. Szkoły zawodowe współpracują ze związkami zawodowymi, związkami pracodawców oraz Izbą Przemysłowo-Hadnlową, która jest odpowiedzialna za wykształcenie zawodowe młodzieży a w związku z tym za organizację i przeprowadzanie egzaminów zawodowych.
W trakcie wymiany doświadczeń nauczyciele ZSG nr 1 hospitowali również zajęcia lekcyjne prowadzone przez niemieckich pedagogów, m.in. zajęcia z marketingu i obsługi konsumenta. Zwiedzali pracownie zajęć praktycznych, technologii, komputerową.
Uroczystym podsumowaniem wizyty polskich nauczycieli w niemieckiej szkole było spotkanie w Urzędzie Miasta z przedstawicielami władz wydziału do spraw stosunków międzynarodowych. Delegację polską oficjalnie przywitała Pani Anja Prolss-Kammerer – radna miasta oraz Pani Limbacher i Pan Ulrich reprezentujący partie SPD i FDP. Na spotkaniu obecni byli również dyrektorzy partnerskiej szkoły: Berufliche Schule nr 3: Dyrektor Ludwik Englert oraz wicedyrektor Horst Muur.
Wiele mądrości kryje się w twierdzeniu, iż człowiek uczy się przez całe życie. Współczesny świat, w tym technologie, zmieniają się bardzo szybko, więc jeżeli nauczyciel nie chce zostać w tyle, dać się wyprzedzić innym, niezbędne jest ciągłe uaktualnianie wiedzy i doskonalenie umiejętności. I to właśnie miał na celu pobyt naszych nauczycieli w Norymberdze.