Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

 W tradycjach szkoły, jej symbolice i obrzędowości tkwi bogactwo funkcji wychowawczej. Przez 50 lat istnienia Zespołu organizacja imprez, świąt i uroczystości cementowała zbiorowość uczniowską, narzucała specyficzny rytm życia. Niektóre uroczystości, przed laty szczególnie celebrowane, przeszły już do historii razem z koniunkturą polityczną, która je wymuszała (np. Rocznica Rewolucji Październikowej czy Święto Pracy). Zachowały się głównie te, które były mniej podporządkowane ideologii i pojawiły się nowe, związane ze zmianami w otaczającej rzeczywistości.

 §  ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH 

Najczęściej na początku października odbywa się uroczysty apel, w czasie którego pierwszoklasiści przez ślubowanie i pasowanie na uczniów przyjmowani są do społeczności szkolnej. Symbolem pasowania na ucznia staje się wręczenie młodszym kolegom przez przedstawicieli Samorządu legitymacji szkolnej.

 §  DZIEŃ PATRONA SZKOŁY. DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI

Obchodzony jest październiku. Odbywa się wówczas uroczysty apel przybliżający młodzieży postać Patrona, organizowane są konkursy wiedzy na jego temat, a także znajomości historii własnej szkoły.  W tym dniu uczniowie wraz z wychowawcami składają kwiaty i zapalają znicze pod różnymi pomnikami.

 

 §  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W dawnych czasach obchodzony bardzo uroczyście w formie oficjalnych akademii, w ostatnich latach ogranicza się do skromnych wewnątrzszkolnych apeli.

 

 §  MIKOŁAJKI

Młodzież w wielu klasach przygotowuje sobie nawzajem prezenty. Od lat też wytworzyła się tradycja, że uczniowie w okresie poprzedzającym ten dzień przynoszą do szkoły maskotki, książeczki, słodycze, którymi w dniu 6 XII obdarowywane są dzieci z Domu Dziecka.

   

  §  WIGILIA

Od początku istnienia szkoły, miłym zwyczajem stały się spotkania pracowników szkoły i emerytów przy wigilijnym stole. Impreza poprzedzona jest niezwykle wzruszającym występem młodzieży, która przygotowuje na tę okazję program składający się z jasełek i najpiękniejszych polskich kolęd.

 

 We wszystkich klasach w ostatnim dniu przed feriami odbywają się wigilie klasowe.

 §  STUDNIÓWKA

W styczniu organizowane są tradycyjne bale studniówkowe. Dawniej odbywały się one zwykle w sali gimnastycznej, a w ich przygotowanie angażowali się rodzice. Obecnie wynajmowane są sale restauracyjne, hotele które młodzież specjalnie na tę okazję dekoruje. Zabawę otwiera - jak każe zwyczaj – piękny polonez, uczniowie przygotowują też różne konkursy i wspólne zabawy. Tradycją w naszej szkole stało się również to, że wielokrotnie w imprezach tych uczestniczyli nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół. 

 
 §  WIELKANOC
 
Ze świętami Wielkanocnymi wiąże się dużo tradycji i zwyczajów w naszej szkole. W czasie uroczystego śniadania Wielkanocnego tradycją w naszej szkole jest dzielenie się święconym jajkiem i składanie sobie wzajemnie życzeń świątecznych.
 
  
 
We wszystkich klasach w ostatnią środę przed Wielkim Tygodniem odbywają się Wigilie Wielkanocne. 
 
 §  OSTATNI DZWONEK

Niezwykle uroczystą oprawę ma pożegnanie absolwentów. Na apel zapraszani są rodzice uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce, sporcie lub wyróżniających się w innych dziedzinach. Otrzymują oni z rąk dyrektora listy gratulacyjne wraz z podziękowaniem za znakomite wychowanie swoich dzieci. Najlepsi absolwenci otrzymują nagrody, dyplomy oraz statuetki sportowe, prymusi wpisują się do specjalnej księgi pamiątkowej. Uczniowie z młodszych klas wręczają swoim starszym kolegom drobne upominki wraz z życzeniami ,,połamania piór’’ na maturze. Następnie maturzyści składają uroczyste ślubowanie, że pozostaną wierni wpojonym im przez szkołę zasadom, nie przyniosą nigdy wstydu Zespołowi, właściwie wykorzystają w życiu zdobytą przez lata wiedzę. Gdy ucichnie dźwięk ostatniego dzwonka, rozpoczyna się część artystyczna.
 
  

   §  UROCZYSTE POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW SZKÓŁ

W podobny sposób jak w kwietniu żegnani byli maturzyści, pod koniec czerwca na specjalnym apelu następuje pożegnanie uczniów, którzy przez dwa lata zdobywali w naszej szkole wybrany zawód.

 

 § UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH ŚWIĄT PAŃSTWOWYCH I KOŚCIELNYCH

11 listopada w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 3 maja w Święto Konstytucji odbywają się w szkole przygotowane przez młodzież uroczyste apele, które stają się dla naszych wychowanków doskonałą lekcją historii. W te dni delegacja młodzieży i nauczycieli ze sztandarem szkoły bierze udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny i składa kwiaty w miejscach pamięci narodowej.

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok