W dniach 6 - 13 kwietnia 2014 roku 34 uczniów naszej szkoły ( kl. IVb, IIIj, IIIc, IIj, IIb, Ia, Ib, Ic ) uczestniczyło w wymianie ze szkołą Lycee Stanislas w Nancy we Francji.
Po całonocnej podróży i szybkim zakwaterowaniu wszyscy ochoczo zabrali się do pracy w kuchni i na sali konsumenckiej, przygotowując zaplanowane na wieczór przyjęcie. Opracowane wcześniej menu nawiązywało do tradycji polskich świąt wielkanocnych. Przygotowaliśmy więc pasztet z królika w sosie żurawinowym, pierogi małopolskie z sosami, żurek wielkanocny z jajkiem, roladki z polędwiczek wieprzowych z ziemniakami puree i burakami zasmażanymi, a na deser krem serowy z sosem malinowym oraz ciastka drobne. Na finał podaliśmy tort orzechowy. Do wszystkich potraw serwowaliśmy odpowiednie wina. Uczniowie klas kelnerskich starannie dobrali zastawę stołową, nakryli stoły, udekorowali je świątecznie bukszpanem, świeżymi kwiatami, barankami i pisankami. W przyjęciu uczestniczył Pan Dyrektor szkoły z Nancy oraz zaproszeni nauczyciele i pracownicy. Wszystkim gościom polskie potrawy bardzo smakowały, a kolacja, zgodnie z francuskim zwyczajem, przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych. Kolejne dni naszego pobytu były już mniej pracowite, przeznaczone na zwiedzanie i integrację z francuskimi uczniami. Na początek zobaczylismy piękny rynek w Nancy, zwiedziliśmy muzeum sztuki. Poznaliśmy pracę piekarni i cukierni w centrum miasta. Degustowaliśmy tradycyjne francuskie wypieki.
W szkole uczestniczyliśmy w zajęciach praktycznych, na których poznaliśmy technikę sporządzania specjałów francuskich (croquembouches, quiches lorraines, praliny czekoladowe, ozdoby z karmelu). W ogrodzie botanicznym rozpoznawaliśmy rośliny, które na co dzień wykorzystujemy w kuchni. W ciągu kolejnych dni zwiedziliśmy rezydencję króla Stanisława Leszczyńskiego w Luneville. W regionie Alzacja zobaczyliśmy miasto Colmar, które urzekło nas „małą Wenecją”. W Ingersheim mieliśmy możliwość zapoznania się z produkcją win alzackich. W piwnicy win Jeana Geilera degustowaliśmy regionalne trunki. Poznaliśmy technologię produkcji tradycyjnych cukierków karmelowych w Plainfaing oraz drażetek w Verdun. Zwiedzając pola bitewne pod Verdun, byliśmy pełni zadumy nad potęgą historii. W Metz podziwialiśmy piękne witraże w katedrze. Na miejscowym targu rozpoznawaliśmy surowce typowe dla kuchni francuskiej (sery, owoce morza, ryby, warzywa, owoce, wędliny). Zwiedziliśmy też centrum Pompidou – wystawa fotografii Paparazzi . W Metz oraz w Verdun poznaliśmy pracę tamtejszych szkół gastronomicznych. Uczniowie tych szkół przygotowali dla nas obiady i po królewsku obsługiwali. Centralnym punktem integracji polsko-francuskiej był mecz piłki nożnej rozegrany w Nancy. Mecz ten co prawda przegraliśmy, choć minimalnie, ale ileż było zabawy i rywalizacji, ile zostało nawiązanych znajomości.
Na koniec został Paryż - zwiedzaliśmy szybko i za krótko jak się wydaje. Zobaczyliśmy Sacre Coeur, Luwr, Notre Dame de Paris, wieżę Eifla, łuk triumfalny. Pola Elizejskie zdumiały nas swoim przepychem, zaskoczyły różnorodnością….
We Francji czas szybko minął. Dużo zobaczyliśmy, wiele nauczyliśmy się. Wspomnienia na długo pozostaną w pamięci. Po tygodniu pełnym wrażeń
z przyjemnością wróciliśmy do tego co nasze, polskie, do domu….
Wyjazd przygotowały, opiekę nad uczniami w czasie wyjazdu pełniły panie: kierownik Dorota Romańska, Maria Drabicka, Wanda Fundament, Anna Borkowska-Sajduk, Małgorzata Kosek-Ankus.
Wspomnienia uczniów...
W dniach od 6 do 13 kwietnia 2014 roku uczestniczyliśmy w wyjeździe do Francji - miejscowość Nancy. Pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe mieliśmy dużo pracy, gdyż czekało nas przygotowanie i obsługa francuskich gości. Wszyscy z wielkim zapałem przystąpiliśmy do pracy, zgodnie z instrukcjami naszych nauczycieli: p.kierownik D.Romańskiej, p. W. Fundament, p. M. Drabickiej i p. M. Kosek- Ankus. W komunikacji z Francuzami pomagała nam p. A. Borkowska-Sajduk.
Następny dzień rozpoczęliśmy od francuskiego śniadania z wicedyrektorem tamtejszej szkoły. Chwilę później byliśmy już gotowi na wycieczkę do Colmar. Zwiedzaliśmy tam malownicze uliczki miasteczka oraz zjedliśmy pyszne regionalne danie. Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzanie winnicy, gdzie degustowaliśmy tamtejsze wina.
Nazajutrz współpracowaliśmy z tamtejszymi kucharzami, którzy pokazali nam jak przygotować tradycyjne dania francuskiej kuchni. Po wspólnym gotowaniu udaliśmy się wszyscy do ogrodu botanicznego, gdzie podziwialiśmy ciekawe rośliny z całego świata.
W kolejnym dniu zorganizowano nam wycieczkę pod Verdun, gdzie znajdują się mogiły dzielnych bohaterów, którzy zginęli w walkach w latach 1914r. – 1916r. Wszyscy w ciszy uczciliśmy ich pamięć.
W piątek zwiedzaliśmy miasto Mertz, Centrum Pompidur, i tamtejszą szkołę gastronomiczną, gdzie zostaliśmy ugoszczeni wspaniałym obiadem.
Wszyscy jednak nie mogliśmy doczekać się ostatniego dnia, gdyż czekała nas wycieczka do Paryża. Po około 5 godzinnej podróży byliśmy w jednym z najpiękniejszych miast Europy i Świata. Spacerowaliśmy po Paryżu prawie cały dzień, a naszym punktem kulminacyjnym była oczywiście wieża Eiffla. Ogromne wrażenie wywarła na nas Katedra Sacre Coeur oraz Notre Dame, niezatarte wrażenie pozostawił Łuk Triumfalny i Luwr. Dane nam było również w sobotnie popołudnie spacerować najsłynniejszą ulicą Europy - Avenue des Champs-Élysées.
Wyjazd uważamy za bardzo udany, zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc, poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z kuchnią francuską jak i sztuką obsługi gości. Stworzyliśmy wspaniałą atmosferę w grupie i chętnie pojechalibyśmy jeszcze raz.
Dziękujemy szkole francuskiej za przyjęcie.
Uczestnicy wyjazdu
Zapraszamy do galerii zdjęć
Artykuł w jednej z francuskich gazet L'Est républicain 11 IV 2014 o naszym pobycie w liceum „Stanisława” we Francji.
.
Villers-lès-Nancy.
„Tym razem Stanisław po polsku”
Uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie goszczą w liceum „Stanisława” od poniedziałku. „Ten tydzień wzmocni więzi pomiędzy dwoma szkołami, które już od dwunastu lat praktykują wymianę raz na dwa lata” podkreśla Emmanuel Humblot koordynator współpracy. „Te spotkania nadzwyczaj przyjacielskie wzbogacają wzajemne wartości kulturowe”. Tym razem 34 uczniom z klas kucharskich i kelnerskich pod opieką 5 nauczycieli w tym Doroty Romańskiej, pani kierownik szkolenia praktycznego i tłumacza Anny Borkowskiej - Sajduk udało się „ zanurzyć w świat Stanisława”. Zaraz po serdecznym przyjęciu przez dyrektora szkoły Marka Latché na śniadaniu w restauracji szkolnej, polska grupa szybko zabrała się do przygotowania uroczystej kolacji dla 40 zaproszonych gości. W menu znalazły się specjały kuchni polskiej: pasztet z królika w sosie żurawinowym, pierogi, żurek, roladki wieprzowe w borowikach serwowane z buraczkami na ciepło, krem z owocami leśnymi, tort czekoladowo-orzechowy, kruche ciasteczka. W programie wymiany przewidziano zwiedzanie Nancy, Verdun, Douaumont, Colmar, Metz wraz z uroczystym obiadem serwowanym w liceum hotelarskim, przygotowanym przez uczniów Richarda Stangreta, dawnego nauczyciela liceum „Stanisława”, z pochodzenia Polaka. Pokazy francuskich specjalności kulinarnych czekoladki, croquembouches (tort serwowany z okazji różnych uroczystości) oraz tarta lotaryńska zostały zrealizowane przez Pascala Lehallé i Emmanuela Humblot, profesorów cukiernictwa. Pobyt zakończy się w sobotę zwiedzaniem Paryża. Polska delegacja ocenia bardzo dobrze obecną wymianę. „Spotkaliśmy bardzo interesujące osoby i z wielką przyjemnością zaprezentowaliśmy specjały naszej kuchni”. Wymiana, która pozostawi tylko dobre wspomnienia w oczekiwaniu na rewizytę w Krakowie.
Pełny tekst artykułu