30 września 2014 roku uczniowie klas II c i IV b, uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii w siedzibie Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń mieszczącym się w Forcie 52 w Skotnikach. Lekcja ta otworzyła cykl spotkań uczniów ze Świadkami Historii. Celem cyklu jest pogłębianie wiedzy młodego pokolenia na temat najnowszej historii naszego kraju, poprzez bezpośredni kontakt z osobami a myślą przewodnią, słowa: „Pytajcie i rozmawiajcie, póki jeszcze jest czas …” .
Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego wysłuchania „Hymnu Sybiraków” a następnie przypomnienia wydarzeń związanych z historią II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem losów polskiej ludności zamieszkującej Kresy Wschodnie.
Przechodząc od jednej ekspozycji do drugiej, uczniowie na dłużej zatrzymali się przy makiecie sowieckiego łagru. Na przykładzie niewielkiego eksponatu zrobionego przez jednego z Zesłańców, Pani przewodnik omówiła życie i pracę umieszczonych tam więźniów.
W kolejnej części uczestnikom zaprezentowano poruszający film pt „Na nieludzkiej ziemi". Bohaterami a zarazem narratorami tego dokumentu są sami Sybiracy. Opowiadają historię swoją i swoich najbliższych, widzianą z perspektywy kilkuletnich dzieci.
Zwieńczeniem zajęć było niecodzienne spotkanie z Panią Barbarą Łuczyńską, Sybiraczką. Pani Barbara urodziła się w 1943 roku w Ałdanie w Jakucji, dokąd zesłano jej rodziców. Jak sama podkreśliła jest czwartym pokoleniem zesłańców na Syberię, gdyż pierwszym więźniem wywiezionym w głąb Rosji był jej prapradziadek, Powstaniec Listopadowy. Opowieść Pani Barbary była zarazem wzruszająca jak i chwilami przerażająca, ale nadzwyczaj prawdziwa. Ze wspomnień dziecka wyłaniały się obrazy życia i pracy ponad ludzkie możliwości w warunkach skrajnego głodu, wyczerpania, wszechogarniającego zimna i śmierci.
Pierwsze spotkanie ze Świadkiem historii, uporządkowało i pogłębiło wiedzę uczniów o historii Polaków, którzy w czasie II wojny światowej stali się więźniami Związku Sowieckiego. Bezpośredni kontakt z uczestniczką tamtych wydarzeń a przede wszystkim jej wspomnienia uwiarygodniły historię znaną do tej pory tylko z kart szkolnego podręcznika.
Lekcja została zorganizowana z inicjatywy Pani Elżbiety Kuter - Strączyńskiej oraz Pani Joanny Pstruś.
Fotorelację z pobytu można obejżec także na stronie facebook Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń
Zapraszamy do galerii zdjęć