Podczas Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole odbyły się różne wydarzenia. Wszyscy uczniowie klas pierwszych i drugich brali udział w grze i poprzez 5 dni poszukiwali rozwiązań, które dotyczyły: bezpieczeństwa żywnościowego, problemów odpowiedzialnej konsumpcji ubrań i elektroniki, a na koniec rozwiązywali test o Sprawiedliwym Handlu. Na korytarzach przygotowaliśmy gazetki okolicznościowe Rzeczywistość krajów Południa, Suwerenność żywnościowa.
W gablocie przy szkolnej bibliotece powstała ekspozycja artykułów poświęconych problemom mieszkańców z krajów najuboższych. We wszystkich klasach przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze z zakresu edukacji globalnej. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie oglądali wzruszający film o wykorzystywaniu dzieci do pracy Ciemna strona czekolady. We wtorek ponad 50 uczniów wysłuchało prelekcji Opowieści z Malawi- gorącego serca Afryki, którą prowadziła uczestniczka wolontariatu Polska pomoc 2008 pani Agnieszka Górny.
W środę został zorganizowany warsztat dla uczniów z klas pierwszych i drugich. Jego celem było poznanie sytuacji pracowników w fabrykach odzieżowych i kopalniach, etapów produkcji dżinsów i telefonów komórkowych, ocena podziałów dochodów ze sprzedaży ubrań. Uświadomił on młodzieży co może zrobić, aby inni ludzie pracowali w godnych warunkach i za godziwe wynagrodzenie (np. szukać znaczków Faire Trade, nie kupować wytartych dżinsów, kupować z głową tylko potrzebne rzeczy).
Dziękujemy całej szkolnej społeczności, Dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom i wszystkim uczniom, którzy aktywnie włączyli się do naszej akcji. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Agnieszki Kameckiej-Krzywdziak i Elżbiety Nakielny za pomoc w organizacji gry i opracowanie materiałów. Naszą intencją było wzbudzenie zainteresowania sprawami egzystencjonalnymi tych, z których pracy korzystamy najczęściej. Cieszymy się, że cel został osiągnięty.
Organizatorzy: klasa 1k wraz z opiekunami Martą Wierdak- Róż i Leokadią Grygierzec
» Zapraszamy do galerii zdjęć
» Prezentacja uczniów