Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

Dniu radości, dniu wesela!
Jak szeroki polski kraj,
Niechaj okrzyk w niebo strzela:
Wiwat! Wiwat Trzeci Maj!
J. Relidzyński
konstytucjaMieliśmy w swoich dziejach chwile świetności. Rycerstwo polskie potrafiło rozgromić pod Grunwaldem hufce krzyżackie. Polska husaria pokonała swych przeciwników pod Kircholmem, Chocimiem. Ale w końcu XVII wieku Rzeczpospolita traciła powoli nie tylko mocarstwową pozycję, ale również suwerenność państwową, następowała ogromna anarchia w stosunkach wewnętrznych.

Wstrząsem dla społeczeństwa stał się I rozbiór Polski w roku 1772. 6 października 1788 roku obradować zaczyna Sejm. Projekt reform ustrojowych powstawał powoli wobec oporu znacznej części posłów. W nocy 2 na 3 maja 1791 roku postanowiono zaskoczyć przeciwników i przedstawić na forum Sejmu uchwalony projekt.
Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej i ustalała podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. W dokumencie zawarto wiele progresywnych wówczas tez, m.in. zrównano mieszczan i szlachtę, zapewniono ochronę chłopom, swobodę wyznania, powołano dwuizbowy parlament i zniesiono liberum veto.
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja uczniowie klas: II „h”, I „k”, I „b”, II „b” przygotowali dla swoich kolegów i nauczycieli krótki przewodnik po historii XIX- wiecznej Polski. W przedstawieniu przypomnieli ważne chwile dla historii Polski, zwrócili uwagę na szczególne znaczenie pierwszej w Europie a drugiej na świecie Konstytucji.

Katarzyna Wiech- Puk, Marta Róż- Wierdak

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok