W piątek 26 lutego dwie klasy trzecie – 3k i 3h, pod opieką Pani Ewy Grymek, Pana Czesława Rachwała i Pana Macieja Kędziora, zwiedziły Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Sanktuarium Jana Pawła II. Było trochę zimno, ale słonecznie. Prelekcję o łagiewnickiej Bazylice i życiu św. siostry Faustyny wygłosiła jedna z sióstr Zgromadzenia.
Zwiedziliśmy kaplice dolnego kościoła ufundowane przez różne kraje- węgierską, słowacką, niemiecką, greckokatolicką w obrządku ukraińskim oraz górną część Sanktuarium. Następnie,
po nieco błotnistym terenie, udaliśmy się do pobliskiego Centrum św. Jana Pawła II na tzw. „białe morza” czyli zrekultywowane tereny dawnych Krakowskich Zakładów Sodowych Solvay działające aż do 1996r ( dla zainteresowanych: wytwarzające sodę metodą Solvaya w następującej reakcji chemicznej : CaCO3 + 2NaCl → Na2CO3 + CaCl2 ).
Tereny, które będą gościć młodych pielgrzymów w lipcu w ramach Światowych Dni Młodzieży wyglądają imponująco, infrastruktura dosłownie wyrasta spod ziemi, jest zagospodarowywany każdy zakątek. Minęliśmy wielki, stalowy krzyż z papieskim orędziem „Nie lękajcie się” i przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia wiodącą do kościoła. Tam w dolnym kościele naszym przewodnikiem był ksiądz, który oprowadził nas po wszystkich kaplicach (szczególne wrażenie zrobiła na nas Kaplica Kapłańska (z oryginalną płytą nagrobną Papieża i jego krucyfiksem) i oczywiście, relikwiarz z krwią św. Jana Pawła. Górny kościół wygląda jak bizantyńska świątynia, cały jest wyłożony mozaikami ze scenami z Ewangelii. Można też zobaczyć sutannę papieską, którą miał na sobie Ojciec św. podczas zamachu 13 maja 1981 roku.
Kiedy już wydawało nam się, że nie można bardziej profesjonalnie oprowadzać wycieczek niż to zrobił młody kapłan, zawitaliśmy do sali wystawowej Całunu Turyńskiego. Nasz przewodnik, doktorant nauk politycznych, w 20 minut streścił nam całość wykładu na temat całunu. Zrobił to tak przekonywająco, profesjonalnie i barwnie, że szczerze żałowaliśmy, że zostawiliśmy sobie na tę sprawę tak mało czasu. Chyba każdy obiecał sobie wrócić tu po więcej…
Wycieczka bardzo się udała, oprócz wrażeń religijnych i zadumy nad nieprzemijającymi wartościami, mieliśmy możliwość zobaczyć skarby polskiej kultury oraz naocznie przekonać się, jak przebiegają przygotowania do ŚDM. Uspokajamy – spokojnie, zdążą.
» Zapraszamy do galerii zdjęć