Jak zrobić zamówienie w Kooperatywie? Jak ugotować kaszę jaglaną? Jakie są proporcje dobrze przygotowanego kompostu? O czym informu
Jak zrobić zamówienie w Kooperatywie? Jak ugotować kaszę jaglaną? Jakie są proporcje dobrze przygotowanego kompostu? O czym informuje nas certyfikat FT?
Na te i inne pytania odpowiedź znaleźli uczestnicy i uczestniczki Ekopikniku z Kooperatywą i Sprawiedliwym Handlem. Był on efektem zaangażowania młodzieży krakowskich szkół:
Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1, Liceum Ogólnokształcącego nr 3, Liceum Ogólnokształcącego nr 10 oraz Gimnazjum nr 3 z Olkusza w kampanię „Jedz lokalnie, myśl globalnie”. Dzięki gościnności pani Marii Gorzkowskiej z Marchewka Bistro młodzież mogła przeżyć wspaniałą przygodę. Uczestnicy Ekopikniku cieszyli się piękną, jesienną aurą, siedząc wygodnie na piknikowych leżakach, kocykach albo belach słomy. Całe wydarzenie trwało kilka godzin, ale nikt nie wyglądał na zmęczonego. Organizatorzy przygotowali dla młodzieży wiele atrakcji. Zanim jednak to się wydarzyło, młodzież z poszczególnych szkół zaprezentowała działania aktywizujące w swoim środowisku, które odbyły się w ramach projektu: Jedz lokalnie myśl globalnie! Kampania edukacyjno-aktywizująca dla szkół. Były to: lekcje wychowawcze, akcje plakatowe, wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego w Stryszowie, wywiady i ankiety na temat zdrowego odżywiania się, pikniki ze zdrową żywnością, a nawet gra miejska Fair Train na krakowskim Rynku. Mocną stronę naszego przedsięwzięcia stanowili: kompetentni prelegenci, zdrowa żywność prosto od rolnika, kawa (marki Tatico z Ameryki Łacińskiej) i herbata FairTrade, lody od rękodzielników z Krzeszowic, o których opowiadał pan Jerzy Poznański. Największym zaś atutem była wspaniała młodzież, która z zaangażowaniem brała udział w prezentacjach, warsztatach oraz konkursie podsumowującym spotkania warsztatowe. Dzięki doświadczonym prelegentom młodzież nauczyła się podczas warsztatu z panem Beniaminem Lazarem założycielem Ogrodu Społecznego Krzemionki w Krakowie wytwarzać kompost, opracowywać zamówienie na sezonowe warzywa i owoce podczas warsztatu z delegatami Wawelskiej Kooperatywy Spożywczej: panią Joanną Berezą oraz Arkadiuszem Kuboszkiem, a pod czujnym okiem pana kucharza Jacka Wieczorkowskiego przygotowywać mi.in zdrowe sałatki oraz bakłażany i paprykę faszerowane kaszą.
Nasz piknik wspierały swoją obecnością koordynatorki projektu Jedz lokalnie, myśl globalnie; pani Magdalena Klarenbach oraz pani Emilia Ślimko z Polskiej Zielonej Sieci, a także moderująca wydarzenie pani Anna Chomczyńska. Bardzo cieszymy się, że pani dyrektor Małgorzata Matysik zaszczyciła nas swoją obecnością.
Zorganizowanie Ekopiknku było możliwe dzięki inicjatywie Polskiej Zielonej Sieci i pełnym pasji działaniu pani Marii Gorzkowskiej i Marchewka Bistro. Pani Maria nie tylko czuwała nad sprawnym przebiegiem wydarzenia, ale także zadbała o integrację młodzieży i uświadomienie, jak można wpływać na losy innych ludzi wspierając FairTrade.
Nasze wydarzenie uświetniły potrawy, które były prawdziwym dziełem sztuki kulinarnej, przygotowane przez uczniów Zespołu Szkól Gastronomicznych nr 1 pod mistrzowskim okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych: pani Alicji Wcisło, pani Wandy Fundament, pani Bogumiły Podgórskiej, pani Doroty Janus, pani Magdaleny Nosek i pana Tomasza Dery, którym bardzo serdecznie dziękujemy. Cieszymy się z sukcesu naszego przedsięwzięcia. Liczymy, że takie spotkania będą organizowane częściej – jest to najlepsza okazja do wymiany doświadczeń i współdzielonego uczenia się.
Piknik był jednym z działań prowadzonych w ramach projektu „Jedz lokalnie, myśl globalnie! Kampania edukacyjno-aktywizująca dla szkół” (ang.„EATHINK 2015. Global Learning for Change in EYD2015 and Beyond: European Youth Engagement from School Gardens to Sustainable Food Systems”) finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Miał na celu promocję wśród młodzieży i nauczycieli naturalnej żywności a także praktyczne poznanie przykładów zrównoważonych rozwiązań w zakresie produkcji żywności ekologicznej.
Tematy warsztatów, w których uczestniczyła młodzież:
Beniamin Lazar- O permakulturze i Jak wykonać domowy kompostownik?
Przedstawiciel kucharzy z Bistro Marchewka- Warsztaty kulinarne Na talerz prosto od rolnika
Przedstawiciele Kooperatywy Wawelskiej - Czym jest Kooperatywa Spożywcza i dlaczego warto się zaangażować?
Poczęstunek na bazie paczki od rolnika przygotowany przez młodzież z ZSG nr 1
obejmował m.in.: zupę krem z dyni, babeczki nadzieniem serowym dekorowane sezonowymi warzywami, szaszłyki z serka i warzyw, ciasto marchewkowe, sałatkę owocowa, świeżo wyciskane soki. Ponadto serwowana była herbata FairTrade i kawa Tatico, a także sałatki oraz zapiekane warzywa faszerowane kaszą, które młodzież przygotowała podczas posiłku.
Koordynatorzy szkolni: Sylwia Ptasznik, Marta Wierdak-Róż
» Zapraszamy do galerii zdjęć