30 listopada uczniowie klas II b i I d uczestniczyli w internetowym spotkaniu z Anną Książek – podróżniczką, wolontariuszką, reportażystką. Anna Książek opowiadała o swoich doświadczeniach z Azji Południowo-Wschodniej. Celem podróży, którą przeprowadza wspólnie ze swoim partnerem Andreą, jest poszukiwanie światozmieniaczy - ludzi, którzy w różnych zakątkach Ziemi zmieniają świat na lepsze. Anna i Andrea przeprowadzają z nimi wywiady i rozpowszechniają ich historie.
Ich sposobem na podróżowanie jest wymiana – oferują oni swoje umiejętności (np. uczenie angielskiego, pracę na farmie, prowadzenie warsztatów) w zamian za nocleg i jedzenie. Pozwala to nie tylko znacząco obniżyć koszty podróży, ale i prawdziwie wniknąć w daną społeczność, stać się jej częścią, opisać jej historię od środka.
Przez ostatnie 9 miesięcy, w oparciu o wymianę, Anna i Andrea mieli okazję między innymi spędzić 2 tygodnie w środku tajskiej dżungli, podziwiać zachody słońca na rajskiej wyspie jak z okładek katalogów turystycznych, wziąć udział w weselu malezyjskiej piosenkarki, wykąpać słonie, spać w luksusowym hotelu i wiele innych, a wszystko to bez wydania choćby jednej złotówki.
O tym, a przede wszystkim o spotkanych światozmieniaczach, ich pomysłach na zmianę świata, rozterkach i wyzwaniach podróżniczka opowiadała podczas środowego webinarium Podróżnicy odwiedzili już m.in. Tajlandię, Laos, Wietnam, Kambodżę i Singapur.
- Zaczęliśmy od Azji, bo zależało nam, żeby poznać inny od europejskiego punkt widzenia – tłumaczy pani Anna. - Chcieliśmy też pokazać, że w miejscach, o których mówi się głównie w kontekście biedy, wojen czy pół ryżowych, mieszkają wyjątkowi ludzie robiący niesamowite rzeczy. Tak narodziła się idea "światozmieniaczy", która jest realizowana także w Polsce.
Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali podróżniczki, a następnie zadawali jej pytania. Pytali o to, jak zaczęła się jej przygoda z podróżowaniem, w jaki sposób przygotowywała się do podróży, jak znosi rozłąkę z najbliższymi, czy spotkała podczas swojej podróży producentów Fair Trade, które miejsce najbardziej jej się podobał, jak radzi sobie z barierą językową. Ania Książek tłumaczyła zainteresowanej młodzieży, jak dołączyć do grona ludzi, którzy podróżami chcą zmienić świat i czego można nauczyć się w trakcie podróży. Przekonywała, że najważniejsze w życiu jest spełnianie swoich marzeń, ale także wpływanie swoimi działaniami na innych ludzi, aby świat stał się lepszy.
Marta Wierdak – Róż, Sylwia Ptasznik