„Miejcie nadzieję!...Nie tę lichą,marną,
Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,
Lecz tę niezłomną,która tkwi jak ziarno
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera”
A.Asnyk
W dniu 13 grudnia 2016 roku minęło dokładnie 35 lat od pamiętnych wydarzeń ,gdy na terenie całej Polski wprowadzono stan wojenny za sprawą uchwały Rady Państwa na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W grudniową ,mroźną noc 1981 roku rozpoczęły się masowe aresztowania działaczy NSZZ „Solidarność”, którzy zostali uwięzieni w ośrodkach internowania.
Przerażeni Polacy wysłuchiwali komunikatów nadawanych przez radio i telewizję i obserwowali wjeżdżające na ulice czołgi oraz patrole uzbrojonej milicji i ZOMO. Zawieszono działalność wszystkich instytucji i urzędów.
Pomimo atmosfery grozy i niepewności już 14 grudnia rozpoczęły się, na znak protestu wobec zamachu na wolność i godność narodu ,strajki okupacyjne w wielu zakładach pracy. W odwecie 15 grudnia wojsko i ZOMO spacyfikowały kopalnię „Manifest Lipcowy”w Jastrzębiu ,a w wyniku brutalnego ataku na ludzi strajkujących w kopalni „Wujek”w Katowicach 16 grudnia zginęło od ran postrzałowych 9 górników. Ponury scenariusz pacyfikacji zakładów pracy powielił się w całym kraju.
Polacy nie dali się jednak zastraszyć stosując różne formy oporu(nielegalne manifestacje,bojkot prasy i telewizji,organizowanie zbiórek pieniężnych dla poszkodowanych i ich rodzin).Naród polski wykazał się w tych dramatycznych chwilach wielką odwagą i solidarnością,choć stale rosła liczba ofiar śmiertelnych,prześladowanych, bitych, torturowanych i poddawanych wszelakim represjom. A wszystko to dlatego,że prości obywatele postanowili upomnieć się o swoje prawo do wolności i godnego życia.
Aby upamiętnić tych ludzi, ich walkę i poświęcenie grupa uczniów pod opieką pań Elżbiety Kuter Strączyńskiej i Joanny Pstruś przygotowała program słowno- muzyczny pod hasłem „Miejcie nadzieję...”.
W klimat zimowej nocy i wydarzeń,którymi zaowocowała wprowadziły nas uczennice z klasy III k Klaudia Barnaś i Agnieszka Podsiadło, wcielając się w role narratorów prezentujących najważniejsze wydarzenia z tego okresu. Część artystyczną stanowiły utwory muzyczne w wykonaniu znanych artystów :Jacka Kaczmarskiego,Beaty Rybotyckiej,Jacka Wójcickiego i zespołu „Chłopcy z Placu Broni”. Wiersz anonimowego autora zaprezentowała Edyta Dawidziuk z klasy VIa. Wsparcia przy obsłudze sprzętu technicznego udzielił Mateusz Sikora.
Nawiązując do myśli przewodniej prezentacji,miejmy nadzieję,że już nigdy nie powtórzy się taki mroczny czas,w którym Polak wystąpi przeciwko Polakowi. Pamiętajmy o wartościach,o które walczyło pokolenie okresu stanu wojennego i uczmy się jak pielęgnować ludzką wolność,godność i solidarność.