W dniach od 5 do 11 grudnia 2016 r. w Dakar w stolicy Senegalu odbyło się spotkanie pierwszej grupy nauczycieli i koordynatorów międzynarodowego projektu EAThink 2015, w którym uczestniczy nasza szkoła.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele 7 szkół europejskich z Malty, Włoch i Polski.
Delegację polską reprezentowali: nauczyciele Dobrota Egner i Marta Wierdak-Róż oraz Magdalena Klarenbach z Polskiej Zielonej Sieci. Program wizyty był bardzo urozmaicony. Obejmował zarówno warsztaty połączone z wymianą doświadczeń, wizytacje szkół, zwiedzanie miejsc targowych czy micro ogrodów.
W pierwszym dniu pobytu w Dakarze 2,5 mln stolicy Senegalu, uczestnicy odwiedzili targ, na którym znajdowały się stoiska międzynarodowych producentów m.in. kawy, rękodzieła, mebli, tkanin bawełnianych. Dla nas miłym zaskoczeniem był fakt, że spotkaliśmy tam polski akcent. Ciągniki Ursus, które próbują wejść na rynki tego kraju, w którym 70% społeczeństwa utrzymuje się z rolnictwa. Popołudniu zwiedziliśmy plac uniwersytetu oraz centrum Dakaru wokół budynków rządowych wraz z największym Muzeum Rzemiosła.
W drugim dniu wizyty uczestnicy odwiedzili szkołę CEM Scat Urban, w której uczy się ok. 1500 uczniów. Tam zwiedziliśmy budynki administracji, sale lekcyjne, pracownię multimedialną, bibliotekę, pokój nauczycielski i boisko. Uczestniczyliśmy w lekcji prowadzonej przez nauczycieli na temat globalnego obywatelstwa i prawach człowieka. Wysłuchaliśmy prezentacji o organizacji szkoły i jej działaniach w ramach projektu, które przyczyniły się do powstania micro ogrodu. Dzięki znajomości języka francuskiego i angielskiego mogliśmy porozmawiać z uczniami i nauczycielami, którzy bardzo owacyjnie nas przyjęli.
Trzeci dzień wizyty upłynął na wymianie doświadczeń, która miała miejsce w budynku ACRA. Jest to organizacja pozarządowa, której celem jest ograniczenie skutków ubóstwa i pomoc rozwojowa w dziedzinie edukacji, dostępie do wody, zarządzania zasobami energii i żywności. Poprzez microdofinansowanie wspiera działania lokalnej społeczności i działa m.in. w wielu krajach afrykańskich. W ramach naszego projektu przedstawiciele ACRY koordynują współpracę ze szkołami w Burkina Faso i Senegalu. Podczas warsztatów nauczyciele w 7 szkół zaprezentowali swoje placówki i w formie prezentacji przedstawili relację z działań podejmowanych w szkole. Praca w międzynarodowych zespołach służyła wymianie dobrych praktyk i wypracowaniu nowych rozwiązań aktywizujących nasz projekt.
W czwartym dniu wizyty uczestnicy odbyli podróż do szkoły w Kebemer oddalonej ok. 200 km od stolicy Senegalu. Tam podczas spotkania z uczniami i nauczycielami poznali problemy egzystencjonalne z jakimi na co dzień muszą zmagać się pracownicy szkoły i sami uczniowie.
Sama podróż przez sawannę dostarczyła mnóstwa niezapomnianych wrażeń, ukazała piękno krajobrazu, ale także poważne problemy w zakresie ochrony środowiska i nieradzenia sobie z odpadami. Podczas drogi krótka przerwa umożliwiła odwiedzić lokalny targ, na którym miejscowi producenci sprzedawali obuwie. Przemysł garbarski, podobnie jak i włókienniczy bardzo intensywnie rozwija się w środkowej części Senegalu. Nasza podróż zakończyła się wizytą w sklepie z wyrobami Fair Trade.
W ostatnim dniu uczestnicy pobytu odwiedzili microgarden w centrum Dakaru, który nie tylko daje zatrudnienie okolicznym mieszkańcom, ale jest także jednym ze sposobów na zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa żywnościowego. Dotarli pod najwyższy pomnik Dakaru Statuę Afrykańskiego Odrodzenia, który góruje nad wybrzeżem i ma 49 metrów wysokości . Pomnik został odsłonięty 3 kwietnia 2010 roku z okazji 50-tej rocznicy uzyskania niepodległości. Monument zaprojektował osobiście prezydent Senegalu. Statua z brązu przedstawia wychodzących z wulkanu ludzi i ma uosabiać wyjście kontynentu afrykańskiego z długich lat rasizmu. Następnie nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego zobaczyli Meczet Boskości. Największą atrakcją tego dnia było jednak zwiedzanie wyspy Goree, położonej 3km od Dakaru. Dziś na 36 ha mieszka 1000 mieszkańców, kiedyś była nazwana wyspą bez powrotu. Ulokowany na wyspie Fort d' Estrees od XVI do XIX w. stanowił największą w Afryce bazę handlu niewolnikami, gdzie ich więziono, sprzedawano, a następnie ładowano na statki i wysyłano przez Atlantyk do Ameryki. Od września 1978 r. widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyspa stanowiła miejsce odwiedzin światowych przywódców i autorytetów, jak Nelson Mandela, Barack Obama, Bill Clinton czy papież Jan Paweł II.
Zawarte znajomości, nietuzinkowe wrażenia, życzliwa atmosfera, wypełniała nasz pobyt i utrwaliła w nas wiarę, że możliwa jest współpraca bez względu na miejsce zamieszkania, bo łączą nas te same cele. Dlatego z wielką przyjemnością przyjęliśmy podziękowania i życzenia z okazji Świąt, które 22 XII napłynęły do nas z Dakaru.
Marta Wierdak-Róż
» Zapraszamy do galerii zdjęć
Bonjour à tous,
Au nom de ACRA et de l’équipe du projet Eathink Sénégal, je voulais vous remercier tous pour votre brillante participation à l’atelier d’échange et de partage sur la citoyenneté globale tenu au Sénégal durant ce mois de décembre 2016.
Nous espérons que votre séjour au Sénégal (Dakar et Kébémer) vous ont permis de découvrir le système éducatif sénégalais et que vous avez passer un agréable séjour en terre sénégalaise.
Nous souhaitons vivement que cette connaissance et ces échanges puissent se développer à travers une communication vivante et active entre les participants de l’atelier et acteurs de l’éducation pour que l’éducation mondiale soit gagnante.
Je profite de ce mail pour souhaiter à tous un joyeux Noël mais aussi une bonne fête de fin d’année tout tant vous souhaitant une bonne et heureuse année 2017. Que cette nouvelle année 2017 soit une année de Paix, de Santé, de réussite dans nos différents projets.
Merci à tous !
Dieureudieuf !!
Hello everyone,
On behalf of ACRA and the Eathink Senegal project team, I would like to thank you all for your brilliant participation in the workshop of exchange and sharing on global citizenship held in Senegal during this month of December 2016.
We hope that your stay in Senegal (Dakar and Kébémer) allowed you to discover the Senegalese educational system and that you have a pleasant stay in Senegalese soil.
We strongly hope that this knowledge and these exchanges can be developed through a lively and active communication between the participants of the workshop and actors of education so that the world education is winning.
I would like to take this opportunity to wish all of you a merry Christmas but also a happy end of year celebration while wishing you a Happy New Year 2017. May this new year 2017 be a year of Peace, Health, Success in Our different projects.
Thank you all!
Dieureudieuf !!
Mamadou DANFAKHA
Point Focal Projet EATink
Chef de Projet Micro Jardin
ACRA Sénégal