Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi,iż swój język mają…
Mikołaj Rej

dzjo21lutyW dniu 21 luego każdego roku w Polsce i na całym świecie obchodzimy uroczyście  Dzień Języka Ojczystego, który swą tradycją sięga do 1999 roku, kiedy to Organizacja UNESCO postanowiła oficjalne zatwierdzić święto. Uzasadnieniem dla tej decyzji stały się tragiczne wydarzenia z roku 1952,kiedy to w Bangladeszu doszło do studenckiej manifestacji, podczas której postulowano uznanie języka bengalskiego za język urzędowy. Pięciu studentów powyższe wystąpienie przypłaciło życiem...

W chwili obecnej mamy  na świecie około 6-7 tysięcy języków i niestety połowa z nich jest zagrożona wymarciem,co spowoduje utratę tożsamości narodowej ludzi posługujących się tymi językami. Warto zatem zadbać o to,by język ojczysty, właściwie używany,dawał gwarancję rozwoju każdego narodu.
Troskę o czystość mowy ojczystej podjęli także Polacy, organizujący w lutowy dzień uroczystości,imprezy i konkursy, których celem jest podkreślenie polskiej kultury i tradycji za pomocą prostego narzędzia, jakim jest słowo.
W nawiązaniu do tych wydarzeń w naszej szkole odbyły się obchody święta wpisane w trójdzielną kompozycję zawodów językowych. Preludium do tej trudnej zabawy słowem  stał się konkurs na plakat promujący czytelnictwo. Należało  zatem, w sposób zabawny i interesujący, zachęcić polską młodzież do czytania książek. W tej dyscyplinie szczególnie wykazali się następujący uczniowie:
I miejsce : Patrycja Kalinowska -kl.1d
II miejsce: Roksana Gdula - kl 4h
III miejsce: Piotr Pagacz - kl. 4h
Barwne plakaty, przygotowane przez wszystkich uczestników konkursu, przyozdobiły wnętrze naszej szkoły, zapraszając nas do udziału w innych dyscyplinach konkursowych.
Dzień 21 lutego rozpoczął się w dość niecodzienny sposób,bowiem część pierwszą  konkursu otworzyło szkolne dyktando. Klasy, rozpoczynające lekcje o godzinie 9.10. musiały zmierzyć się z przygodami dzielnego rycerza Wilhelma, zakochanego w rubasznej hrabinie. Po wnikliwej analizie tekstów,udało się wyłonić naszych szkolnych mistrzów ortografii. Są nimi:

1.Gabriela Wlazło kl.Iht
2.Karolina Guśtak kl.2ht
3.Artur Stefańczyk kl.2ht
4.Emilia Kawka kl.3c
5.Izabella Rusocka kl.IIIi
6.Karolina Dzieża kl.4h
7.Sylwia Grad kl.4h
8.Natalia Światłoń kl.4h
9.Roksana Gdula kl.4h

W tym samym czasie pani Katarzyna Wiech Puk ,w nawiązaniu do pięknej tradycji Narodowego Czytania,zgromadziła młodzież  w czytelni, przeobrażonej na ten moment w XIX-wieczny salon,by wykazała się ona umiejętnością odczytania fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa. W tej trudnej konkurencji wzięli udział uczniowie z klas: 4c,4b,4h,2cj. Fragmenty powieści przeczytała także, uczestnicząca w spotkaniu, Pani wicedyrektor Małgorzata Matysik. Dodajmy,że czytanie „Lalki” jest nie lada wyzwaniem, bowiem tekst powieści nie należy do najłatwiejszych,a czytający oprócz właściwej dykcji i intonacji powinien radzić sobie z pauzą wyznaczaną przez środki przestankowe.  
Po tej uczcie duchowej Pani dyrektor przeniosła się do świetlicy,gdzie odbywał się konkurs językowy. W zmaganiach uczestniczyli reprezentanci klas :Ia, Ib, Iht,Id i IId. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale także inwencją twórczą. Należało więc wymyślić ciekawą nazwę dla swojej drużyny,a potem rozwiązać test językowy. W dalszej części uczniowie, mając do dyspozycji rekwizyty, zagrali w kalambury odgadując polskie przysłowia. Na tym nie koniec,bowiem w dalszej kolejności należało uruchomić językową wyobraźnię i stworzyć tekst, spełniającej kryteria konkursowe, reklamy. Na zakończenie uczniowie zmierzyli się z układanką. Trzeba było, w odpowiedni sposób, skomponować trudne, niekoniecznie znane młodzieży, przysłowia ludowe.
Po podliczeniu wszystkich punktów udało się wyłonić zwycięskie drużyny:
I miejsce: 1 ht
1. Kamila Piechnik
2. Magdalena Bańbuła
3. Angelika Stachurska
II miejsce: 1a
1. Adrian Kowalski
2. Patryk Jeleń
3. Dominka Dzika
III miejsce: 2 d
1. Klaudia Żak
2. Damian Klimek
3. Kamil Czarny
wyróżnienie:  1ht
1. Angelika Wcisło
2. Adrianna Pieniążek
3. Natalia Magielska

Zwycięzcom  wszystkich konkurencji serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za wielki trud i zaangażowanie.
Podsumowując, pragniemy dodać,że na pomysł uczczenia Święta Języka Ojczystego w naszej szkole wpadła Pani Agnieszka Kamecka Krzywdziak. Otrzymała ona wsparcie ze strony Pań  Katarzyny Wiech Puk i Joanny Pstruś. Za udział w jury i w konkursowej rywalizacji dziękujemy Pani dyrektor Małgorzacie Matysik,a Pani dyrektor Barbarze Brewczyńskiej dziękujemy za wyrażenie zgody na napisanie przez naszą młodzież szkolnego dyktanda. Dziękujemy także Paniom: Dorocie Romańskiej i Elżbiecie Nakielny oraz reprezentantkom Samorządu Szkolnego za pomoc przy wyborze najlepszych prac plastycznych.
Szczerze  liczymy na to, że taki sposób  świętowania Dnia Języka  Ojczystego  utrwali się w naszej szkolnej tradycji.

» Zapraszamy do galerii zdjęć

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok