Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

wizyta z grecji15 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Praw Konsumenta i w tym dniu naszą szkołę odwiedziła Elena Christogiorgak z Grecji z projektu Social & solidarity economy as development approach for sustainability (SSEDAS) in EYD2015 and beyond. Ta wizyta monitorująca związana była z udziałem naszej szkoły w kampanii Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu i ze współpracą z „Koalicją Sprawiedliwego Handlu” Fairtrade Polska, która partycypuje wymieniony wyżej projekt.

W miłej i przyjemnej atmosferze w towarzystwie pani Bożeny Bućwińskiej, która reprezentowała XIII LO, nauczyciele odpowiedzialni za realizację kampanii Fairtrade w szkole (M. Podstawski, S. Ptasznik, M. Wierdak-Róż) opowiadali o wszystkich szkolnych i pozaszkolnych wydarzeniach i działaniach, które miały na celu promocję odpowiedzialnej konsumpcji i produktów Fairtrade. Wizyta ta podkreśliła, że nasze działania są potrzebne i tożsame z podobnymi inicjatywami podejmowanymi w innych krajach UE, które propagują idee zrównoważonego rozwoju. Pani Elena doceniła nasze starania i pogratulowała nam uzyskania tytułu Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu.
Sprawiedliwy Handel to światowy ruch reprezentowany przez takie organizacje jak Fairtrade International (właściciel znaku Fairtrade, odnoszącego się do certyfikowanych produktów) i World Fair Trade Organisation (zrzeszająca organizacje, które zajmują się wyłącznie handlem na zasadach etycznych). Organizacje te ustanawiają reguły, którymi muszą się kierować przedsiębiorcy.
Sprawiedliwy Handel zapewnia stabilne ceny, premie wspierające zrównoważony rozwój lokalnych społeczności, zakazuje pracy przymusowej, pracy dzieci oraz wszelkich form dyskryminacji. System Fairtrade obejmuje 1,6 miliona drobnych rolników i pracowników w krajach Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Afryki, Azji i Oceanii, produkujących kawę, herbatę, cukier trzcinowy, kakao, owoce tropikalne, kwiaty, bawełnę i in. produkty, dostępne w sklepach i restauracjach w ponad 125 krajach świata. Na świecie jest ponad 30 tys. różnych certyfikowanych produktów Fairtrade.
W Polsce wyłącznym przedstawicielem Fairtrade International jest Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska. Jest ona ogólnopolską organizacją, której początki to założona w 2009 roku nieformalna Koalicja Sprawiedliwego Handlu, utworzona m.in. przez Polską Akcję Humanitarną i Polską Zieloną Sieć. Obecnie Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.
Fairtrade Polska zajmuje się rozwojem rynku Fairtrade w naszym kraju. Współpracuje z niezależną jednostką certyfikacyjną FLO-CERT GmbH z Bonn, wspierając polskie firmy w zakresie certyfikacji Fairtrade dla ich produktów. Pomaga polskim firmom w kwestiach dotyczących użycia znaku Fairtrade na certyfikowanych produktach.

Fairtrade Polska prowadzi również działania rzecznicze, np. w sprawie Zrównoważonych Zamówień Publicznych, zajmuje się podnoszeniem świadomości konsumentów i edukacją globalną m.in. przez kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu, wspiera kampanię Make Fruit Fair (Kupuj Odpowiedzialnie Owoce).
Warto przeczytać więcej, by być świadomym konsumentem. Polecamy:
https://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/dzisiaj-swiatowy-dzien-konsumenta,141980.html

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok