Patronat Honorowy: Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego i Kuratorium Oświaty w Krakowie
6 kwietnia uczniowie z naszej szkoły zorganizowali Grę Miejską Fair Train 2017 jako wydarzenie podsumowujące projekt Polskiej Akcji Humanitarnej Szkoła dla Przyszłych Pokoleń i związane z tematyką projektu Eathink 2015. W grze uczestniczyło 8 szkół z całej Polski. Zaproszeni uczniowie wraz ze swoimi opiekunami i trenerami z PAH- u przemierzyli 7 przystanków usytuowanych na Rynku Głównym w Krakowie.
Odwiedzili m.in.: Muzeum Miasta Krakowa Pałac Krzysztofory, Kamienicę Hipolitów, Muzeum Farmacji, Śródmiejski Ośrodek Kultury, Międzynarodowe Centrum Kultury, Pawilon Wyspiańskiego oraz siedzibę PAH. Tam czekali na nich organizatorzy z zadaniami. Kolejnymi przystankami zarządzali następujący uczniowie i uczennice ZSG nr 1: Natalia Nęcka i Kamila Piechnik (kl. I ht); Dominika Gieczan, Daria Jałowicka, Sabina Pabian, Mariola Wieczorek, Paulina Zając, Natalia Żurek ( kl. II ht); Anna Strózik, Patryk Mądry (kl. III a); Kamil Kwiecień, Filip Kozik, Kamil Murzyn, Łukasz Słupiński, Damian Zieliński ( kl. III k). Celem zadań było zwrócenie uwagi uczestników i uczestniczek na wybrane globalne wyzwania współczesnego świata. Uczestnicy Gry rozpoznawali przyczyny konfliktów i poszukiwali sposobów ich przezwyciężenia, tworzyli kodeks globalnego obywatela, kreowali symbole pokoju, budowali studnie, wcielali się w rolę migrantów i ćwiczyli porozumiewanie się za pomocą słownika Icoon. Planowali rozwój rolnictwa na terenach objętych klęską żywiołową, a także tworzyli subiektywną mapę myśli odnoszącą się do postaw i wartości.
Rola naszych uczniów nie była łatwa, gdyż do zadań obsługi stacji należało także ocenianie odpowiedzi i przyznawanie punktów (pasażerów). Po dwugodzinnym wysiłku wszyscy szczęśliwie dotarli na metę, która mieściła się w Ambasadzie Krakowian przy ul. Stolarskiej 6. Na organizatorów i uczestników czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez instytucje, które objęły nasze przedsięwzięcie Honorowym Patronatem. Wydarzenie zakończyły warsztaty podsumowujące w Ośrodku Olimpijskim Kolna, w którym wzięły udział uczennice z klasy II h t. Dzięki zastosowanej podczas warsztatów metodzie pracy Kosz i pralka, udało nam się zdobyć cenne wskazówki na przyszłość i utwierdzić w przekonaniu, że takie inicjatywy są poszukiwane i doceniane przez uczniów i nauczycieli. W nagrodę: Dominika Gieczan, Mariola Wieczorek i Paulina Zając zostały zaproszone do udziału w konferencji, w której miały okazję trenować umiejętności krytycznego myślenia, zastanawiać się co wpływa na nasze postrzeganie świata, oraz inspirować się wzajemnie do aktywnego działania na rzecz globalnych wyzwań. „Było bardzo ciekawie, wesoło i bardzo miło spędziłyśmy ten czas. Przez cały dzień, podczas trwania konferencji miałyśmy różnego rodzaju interesujące zajęcia z dużą dawką praktycznej wiedzy.” Tak relacjonują swój pobyt na konferencji nasze uczennice.
Udział w tym wydarzeniu był dla naszych uczniów doskonałą okazją do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności oraz wymiany kontaktów i doświadczeń z innymi zaangażowanymi szkołami.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt. Szczególnie Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego oraz Kuratorium Oświaty za objęcie Gry Fair Train Honorowym Patronatem, Dyrekcji ZSG nr 1 za wsparcie naszych działań.
O znaczeniu naszego przedsięwzięcia świadczy podziękowanie dla Szkoły, które osobiście podpisała Pani Janina Ochojska.
„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”. Ronald Reagan
» Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
Sylwia Ptasznik, Marta Wierdak-Róż
Koordynatorki Gry Miejskiej Fair Train 2017