Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

holok2018W dniach 15-16 marca 2018 roku przedstawiciele klasy 1a, 1b i 2d uczestniczyli w szkolnym seminarium pt. „Każdemu kto tonie, należy podać rękę. Życie i działalność Ireny Sendlerowej”.

Zajęcia miały na celu: poszerzanie i upowszechnianie wiedzy o Irenie Sendlerowej, jej bohaterskiej, bezinteresownej postawie w ratowaniu  żydowskich dzieci z warszawskiego getta, poznaniu sytuacji ludności polskiej i żydowskiej w czasie wojny, spotkanie ze świadkiem historii, a także utrwalenie  w uczniach postawy otwartości, wrażliwości i aktywności w udzielaniu pomocy potrzebującym. Inspiracją do przygotowania i przeprowadzenia seminarium, było ustanowienie decyzją Sejmu RP, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, roku 2018, Rokiem Ireny Sendlerowej.

W pierwszym dniu młodzież uczestniczyła w seminarium, podczas którego zapoznała się z sylwetką bohaterki, jej działalnością oraz przypomniała sobie najważniejsze wydarzenia związane z czasami II wojny światowej. Uczniowie, pracowali w grupach, analizowali treść tekstów źródłowych, dokonywali oceny sytuacji, dzieląc się wypracowanymi wnioskami z pozostałymi uczestnikami. Ważną częścią spotkania było wspólne obejrzenie filmu dokumentalnego w reżyserii Mary Skinner  pt. „W imię ich matek - Historia Ireny Sendlerowej”. Dokument ten prezentuje historię życia i działalności Ireny Sendler, opowiadaną min. przez jej współpracowników z Referatu Dziecięcego Opieki Społecznej, członków „Żegoty”, osoby uratowane z Holocaustu tzw. „ Dzieci Sendlerowej” oraz przez nią samą. Treść filmu była punktem wyjścia do dyskusji na temat postaw Polaków wobec Holocaustu oraz rozważań o tym, w jaki sposób można dziś naśladować postępowanie i przesłanie Sendlerowej.
Uczniowie poznali historię działalność Instytutu Yad Vashem oraz idei powstania medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, honorujący bohaterstwo i bezinteresowność osób ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. https://sprawiedliwi.org.pl/
W piątek 16 marca grupa seminaryjna wyjechała do Muzeum Żydów Polskich POLIN  w Warszawie, gdzie uczestniczyła w spotkaniu z panią Krystyną Budnicką – świadkiem zagłady Żydów w czasie II wojny światowej, dziś wiceprezesem Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”. Młodzież miała okazję wysłuchać wzruszającej opowieści, uczestniczki tamtych wydarzeń, obejrzeć przygotowaną prezentację, a także porozmawiać z bohaterką spotkania. http://dzieciholocaustu.org.pl/szab3.php?s=myionas_10.php.

Dzięki udziałowi w seminarium, uczniowie poznali specyfikę czasów II wojny światowej, sytuację Polaków i Żydów mieszkających w okupowanej Polsce. Uzyskali wiedzę na temat działalności Sendlerowej i jej roli w ratowaniu Żydów z warszawskiego getta. Wysłuchali historii naocznego świadka i uczestnika tamtych wydarzeń. Udział w zajęciach przyczyni się do uwrażliwienia młodych ludzi na los osób prześladowanych i wykluczonych we współczesnym świecie oraz budowania w nich postawy otwartości na inność, wrażliwości i aktywności w udzielaniu pomocy potrzebującym.

Autorką i koordynatorką seminarium była nauczycielka historii p. Elżbieta Kuter - Strączyńska.

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok