Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

wawa2013Jak co roku 22 kwietnia 2013 roku, uczniowie klas trzecich mieli okazje uczestniczyć w  edukacyjno - integracyjnej wycieczce do Stolicy. Głównym punktem była wizyta w polskim Parlamencie, gdzie z pomocą przewodnika przypomnieliśmy sobie historię polskiego parlamentaryzmu oraz poznaliśmy strukturę i zasady funkcjonowania władzy ustawodawczej. Z wysokości sejmowej galerii z zainteresowaniem zerkaliśmy na poselskie ławy, stół prezydialny i mównicę, niektórzy marząc, że może kiedyś …. Podczas przechadzania się po sejmowych korytarzach spotykaliśmy spieszących na telewizyjne wywiady posłów. Wizytę w Sejmie zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie i ruszyliśmy na spacer po Warszawie. Piękne, kwietniowe słońce sprzyjało przechadzce po Krakowskim Przedmieściu, gdzie oglądaliśmy Prezydencki Pałac, Placu Wolności i Ogrodzie Saskim. O godzinie 1300 podziwialiśmy perfekcyjnie dokonaną zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W dalszej części wycieczki rozglądaliśmy się po powstającym Warszawskim City, oglądaliśmy socrealistyczną architekturę Pałacu Kultury i Nauki, słuchając historii o jego losach.

Ostatnim przystankiem w naszej podróży po stolicy była „Niewidzialna wystawa” (www.niewidzialna.pl ). Podzieleni na małe grupy, pod opieką przewodników mieliśmy okazję poznać świat za pomocą dotyku, słuchu, węchu oraz poczucia równowagi, czyli w taki sposób jak otaczający świat „widzą” osoby niewidome. Trudno nam było w pierwszych chwilach odnaleźć się w ogarniającej nas ciemności, ale z upływem każdej chwili spokojny głos, przemiłego Przewodnika wydawał się coraz bardziej słyszalny a dotykane przez nas przedmioty nabierały realnych kształtów. Niestety pomimo bardzo sugestywnych wskazówek obijaliśmy się co rusz o jakieś przedmioty, znaki drogowe czy gałęzie drzew. Na zakończenie mogliśmy porozmawiać o tym, jak wygląda codzienne życie osoby niewidomej, z jakimi problemami i barierami się spotyka oraz jak my ludzie widzący powinniśmy się  w takich sytuacjach zachowywać. Opuszczając to przedziwne miejsce, każdy z nas pełen nowych doświadczeń, cieszył się jednak, że może poznawać świat za pomocą wszystkich zmysłów.

Organizatorkami wycieczki były nauczycielki historii i geografii Pani Elżbieta Kuter – Strączyńska, Barbara Fober i Marta Wierdak - Róż.

arrowZobacz zdjęcia

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok