X Jubileuszowy Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych
„Młodzi łowcy smaków”
20-23 marca 2009 r.
Mistrzowie X Jubileuszowej edycji konkursu:
√ Najlepszy kucharz: Stępień Filip z Krakowa
√ Najlepsi kelnerzy: Jakub Broniszewski i Krzysztof Sromka z Nowego Sącza
√ Najlepsza barmanka SOFT drink: Magdalena Golonka z Krakowa
√ Najlepsza barmanka - SHORT drink: Dominika Batko z Bielska-Białej
Finał X edycji konkursu „Młodzi łowcy smaków”
20 - 23 marca - to ważne dni w sztuce kulinarnej!
W tym roku w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 właśnie 20 marca, w piątek rozpoczął się X Jubileuszowy Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych, którego tematem było hasło "Młodzi łowcy smaków".
O godz. 1630 - w piątkowe popołudnie odbyło się oficjalne rozpoczęcie X już edycji tegoż konkursu. Uroczyste przemowy wygłosili: p. wicedyrektor - mgr Józef Wątorczyk, p. mgr Maria Drabicka oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych.
Zaraz po tym padły słowa podziękowania dla opiekunów szkół przyjezdnych oraz wszystkich uczestników konkursu, czego zwieńczeniem były dyplomy z podziękowaniami. Oprócz tego wszyscy opiekunowie otrzymali upominki w postaci książek.
Po oficjalnym powitaniu Gości odbyła się równie uroczysta kolacja w "Kawiarence". Kolacyjne menu było zasługą prof Wandy Fundament, prof Doroty Franczak i prof Małgorzaty Żelawskiej - Wilk. Natomiast nad obsługą "Kawiarenki" czuwała prof Bogumiła Podgórska. Było to przepiękne przygotowane miejsce, które służyło nie tylko wydawaniu posiłkom, ale i było to miejsce relaksu i odpoczynku przy filiżance kawy przed i po konkursach.
Około godziny 1800 wszyscy Goście mogli obejrzeć przedstawianie literackie pt. "Świat na opak", które znakomicie korespondowało z tematyką IX edycji Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych. Występy uczniów kl. Ih, IIi i IIb utrzymane były w tonie humorystycznym, by rozładować emocje przybyłych uczestników. A wszystko to dzięki pomocy dwóch polonistek: prof M. Mochel oraz prof M. Bernadzikiewicz, które przygotowały to przedstawianie.
Zaraz po tym odbyła się wycieczka autokarowa po Nowej Hucie, którą zorganizowała prof D. Owczarek i prof P. Waloch. Trasa wycieczki była następująca: Kościół Arka - Kościół pod wezwaniem Św. Krzyża - Plac Centralny - Pomnik Solidarności - Aleja Solidarności - NCK gdzie odbywała się wystawa pt: "Trzy żywioły" - Klasztor Ojców Cystersów w Mogile - Internat ZSG na os. Szkolnym. Uczestniczący w niej Goście mieli okazję poznać
historię ciekawych założeń architektonicznych dzielnicy, odwiedzić ciekawe kościoły. Tymi wrażeniami ok. godz. 2030 został zamknięty dzień pierwszy.
W sobotę przez cały dzień trwały konkursy: barmana, kucharza i kelnera.
Za Konkurs barmana odpowiedzialna była prof I. Katrzyńska, za Konkurs kelnera prof M. Kosek - Ankus i prof Seweryna Kurek, natomiast za Konkurs kucharza - wszyscy nauczyciele przedmiotów zawodowych. Osobami odpowiedzialnymi za przebieg konkursów byli jednocześnie osoby, które stanowiły Komisję Degustacyjna. A do nich należą szczytne postacie: Robert Sowa i zrzeszeni kucharze.
O godzinie 1430 odbył się pokaz prezentowany przez Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników. Mistrzowie przygotowali, prawdziwego łososia na oczach widzów do dalszej obróbki, by móc stworzyć mistrzowską potrawę: Łososia Sake Teriyaki z kapustą pekińską i kiełkami
Tego dnia miał miejsce również Konkurs dla Publiczności. Wyznaczone osoby z publiczności odgadywały różne zagadki Kucharzy. Każda osoba, która podała prawidłową odpowiedz otrzymywała prezent w nagrodę - przysmak z łososia.
Około godziny 1630 swą uroczystą przemową p. dyr. mgr Barbara Brewczyńska otworzyła oficjalnie bankiet, po którym nastąpiło ogłoszenie wyczekiwanych przez wszystkich wyników:
W tym roku najlepszym KUCHARZEM okazał się Stępień Filip , uczeń Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2. Zaserwował on potrawę słoną "Terryna z combra sarniego w sosie jabłkowym o aromacie chrzanowym oraz potrawę słodką "Orzechowo-kawowa delicja w sosie karmelowym".
Miejsce II zajął Lemler Michał z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie, który zaproponował potrawę słoną "Terrina rybna" a także potrawę słodką "Ciasto francuskie przekładane truskawkami i kremem waniliowym".
Miejsce III zdobyła Krzysik Magdalena z Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Iwonicza Zdrój, która zaoferowała potrawę słoną "Mikado z łososia i sandacza ze szpinakiem z dodatkiem konfitury cebulowo-żurawinowej z wasabi z wachlarzem parmezanowym" i potrawę słodką "Bursztynowa poezja - mus czekoladowo-lawendowy ze złotym chipsem na cieście maślanym i żelce pomarańczowo-grejpfrutowej w asyście sosu jarzębinowo-żurawinowego i pyłków kwiatowych".
W konkursie KELNERA oceniano walory estetyczne przygotowanych stołów. Za najpiękniejsze miejsca konsumpcji uznano: stół "Kolacja po koncercie" przygotowany przez Jakuba Broniszewskiego i Krzysztofa Sromka z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Sączu.
Miejsce II zajeli "---" stół przygotowany przez Aleksandre Macnar i Marcina Misiura z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Iwonicza Zdroju.
Miejsce III zdobył stół przygotowany przez Magdalene Czempik i Przemysława Cieśla z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Tarnowskich Gór.
W konkursie BARMANA uczniowie konkurowali przygotowując Soft Drink i Short Drink.
W konkursie Soft Drink zwycięskim drinkiem tegorocznej edycji okazał się "Sweet nugget" przygotowany przez Magdalene Golonke z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie.
II miejsce zajął David Hlava, barman z Stredne Odporne Skola, Levice, Slovakia, z soft drinkiem "Canaqua"
III lokatę wywalczyła Sandra Sladeckova - barmanka z Stredne Odporne Skola, Levice, Slovakia, soft drinkiem "Heaven in mouth".
Za doskonały Short drink uznano kompozycje Dominika Batko "Łowieckie zmysły" z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej.
II miejsce zajął Bartosz Gębuś, reprezentant Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Częstochowy, z short drinkiem "El Diablo".
III miejsce wywalczył David Hlava z Stredne Odporne Skola, Levice, Slovakia, short drinkiem "Magic night".
21 marca to bez wątpienia ciekawy i zarazem bardzo pracowity dzień, który pozostał już tylko wspomnieniem, miłym wspomnieniem tak wielkiej uroczystości, jaką był X Jubileuszowy Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych.
Chcielibyśmy bardzo podziękować zaproszonym Gościom za przybycie, okazane wsparcie i uświetnienie swoją wizytą X Jubileuszowej edycji konkursu. Swoją obecnością zaszczycili nas:
• Pan Marek Nawara - Marszałek Województwa Małopolskiego
• Pan Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski,
• Pan Artur Dzigański - Małopolski Kurator Oświaty,
• Pani Zofia Grzebisz - Nowicka - Przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole
• Pan Janusz Syrokomski - Przewodniczący Rady Klubu Przodujących Szkół
• Pani Marta Jezuita - Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa,
• Pan Sławomir Góra - Przewodnicząy Rady Dzielnicy XVI,
• Pani Anna Łuszczek i Wiesław Jopek - Przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej,
• Pan Piotr Dziadkowiec - Prezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów Odział Południowy,
• Pan Robert Sowa - Przedstawiciel Klubu Szefów Kuchni,
• Pan Zbigniew Kurleto - Przedstawiciel Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników.
• Dziękujemy wszystkim przedstawicielom krakowskich restauracji i hoteli.
• Serdecznie dziękujemy dyrektorom zaprzyjaźnionych krakowskich szkół zawodowych oraz przedstawicielom wszystkich szkół biorących udział w konkursie, zaprzyjaźnionych szkół ze Słowacji, Francji, Włoch i Niemiec, a szczególnie szkoły, z którymi współpracujemy na zasadzie wymiany tj. PRESOVA, ST.MICHEL i NURNBERG.
• Dziękujemy przedstawicielom mediów: Gastrona.pl, Przegląd Gastronomiczny, Głos - Tygodnik Nowohucki, TVP3 Kraków
Wyniki IX edycji konkursu:
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie i zainteresowanie naszym konkursem.
Zapraszamy do równie licznego udziału w przyszłym roku.
Był to wielce udany konkurs gastronomiczny połączony z wielkim kulinarnym bankietem, który okazał się być największą i najbardziej udaną imprezą, przygotowaną i zorganizowaną przez Dyrekcję oraz nauczycieli naszej szkoły. Wszystkim konkursom towarzyszyła wyjątkowo miła i koleżeńska atmosfera. Sprawny przebieg i piękna oprawa artystyczna przygotowana przez naszą młodzież sprawiły, że z niecierpliwością oczekujemy już XI edycji konkursu.
Tegoroczny Konkurs organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Kucharzy i Cukierników Oddział Małopolska, Stowarzyszeniem Polskich Barmanów Oddział Południowy oraz Krakowską Kongregacją Kupiecką.