Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

120601944 1017376315391987 1701463914771921320 nZe względu na przypadający 26.09.2020 r. Europejski Dzień Języków Obcych, nauczyciele języków obcych zorganizowali Tydzień Języków Obcych w naszej szkole. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w wielu ciekawych i inspirujących lekcjach, konkursach i quizach.

Tydzień Języków Obcych rozpoczął się od Multimedialnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, który otworzyła pani wicedyrektor Małgorzata Mochel. Przedstawiciele klas pierwszychmusieli zmierzyć się z różnymi zadaniami testującymi ich wiedzę z zakresu języka angielskiego oraz geografii, historii i sztuki krajów anglojęzycznych. 

W ramach Dnia Języków Obcych odbyły się jeszczenastępujące wydarzenia:

'CHOCHLIK NA STRONIE' czyli świętujemy EDJ

Każdego roku w Krakowie organizowana jest gra miejska. W tym  roku została ona przeniesiona do świata wirtualnego. Uczniowie naszej szkoły,  miłośnicy języków obcych, po raz kolejny uczestniczyli  w tym wydarzeniu.  Gra pt. „Chochlik na stronie” polegała na rozwiązywaniu bajkowo-literackich zagadek językowych, szukaniu brakujących elementów, wyłapywaniu rażących błędów i słuchaniu poleceń lektorów w różnych językach. Należało odnaleźć i rozwiązać 30 zadań ukrytych  na stronach internetowych instytutów językowych. Tym bardziej jest miło ogłosić, że dwie drużyny reprezentujące naszą szkołę uplasowały się w czołówce najlepszych drużyn w Krakowie  i otrzymały nagrody w postaci bonów do księgarni.

Podczas Tygodnia Języków Obcych uczniowie klas 1b i 1t zapoznali się ze zwyczajami kulturowymi w Irlandii. Odpowiadali na pytania związane z historią tego państwa, a także wykazali się wiedzą odnośnie codziennych zwyczajów mieszkańców. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat Dnia Świętego Patryka, sportów i dyscyplin uprawianych w tym kraju. Dowiedzieli się też wiele na temat geografii i atrakcji turystycznych w Irlandii.

 Z okazji Europejskiego Dnia Języków klasy 1a i 1h udały się na wirtualną wycieczkę do Londynu. Podczas lekcji kulturowej uczniowie odwiedzili Królową oraz odkryli najważniejsze miejsca w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Klasa 2 e podczas lekcji języka angielskiego zawodowego odwiedziła Pałac Buckingham , poznała członków rodziny królewskiej, nauczyła się przyrządzać angielskie śniadanie oraz parzyć angielską herbatę.
Podczas lekcji języka angielskiego zawodowego uczniowie klasy 4b przynieśli na lekcje typowo amerykańskie przekąski takie jak Snickersy, czipsyPringles, pop corn, maso orzechowe, Coca Cola, guma do żucia oraz rozwiązali quiz na temat amerykańskich potraw i zwyczajów oraz przygotowali kanapki z masłem orzechowym i dżemem.

Z kolei na lekcjach języka francuskiego klasy pierwsze zapoznały się z francuskimi słowami królującymi w gastronomii. Uczniami szukali w języku polskim francuskich zapożyczeń z dziedziny gastronomii. Większość przytoczonych tu przykładów podali sami uczniowie: apéritif (napój alkoholowy pity przed posiłkiem, menu (zestaw dań), szampan (le champagne), bulion (le bouillon), farsz (la farce) i wiele innych.

Klasy pierwsze sprawdzały swoją wiedzę  pod okiem Pani prof. M. Czyż z wielu dziedzin życia Francji (polityka, geografia, literatura, gastronomia, kultura). Z przeprowadzonego quizu dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy a to, że Gerard Depardieu stał się obywatelem Rosji, aby uniknąć płacenia wysokich podatków w swoim kraju, że we Francji jest tyle gatunków serów, aby każdego dnia roku Francuz mógł skosztować innego. Przyjemna i pożyteczna impreza i dodatkowo z nagrodami w postaci dobrych ocen.   

Na lekcjach niemieckiego klasy brały udział w zajęciach pt. Escaperoom. Klasy w grupach rozwiązywały zagadki i zadania po niemiecku. Po rozwiązaniu zadania każda grupa otrzymywała liczby, które na końcu lekcji utworzyły kod potrzebny do otworzenia puszki z nagrodą. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z języka niemieckiego i w duchu zdrowej rywalizacji  powalczyć o zwycięstwo.

Następnie klasy 1d,2m,3b,2h i 2a wzięły udział w rozwiązywaniu quizów przygotowanych przez UE, dotyczące znajomości języków Europy i świata, m.in. quiz ‘FamousBritons’ polegający na rozpoznaniu znanych Brytyjczyków na zdjęciach, plastycznym przedstawieniu ulubionego angielskiego słowa oraz nauce wymowy najdłuższej w Europie nazwy miejscowości w Walii.                        

Wszystkim uczniom i nauczycielom języków obcych zaangażowanych w obchody EuropejskiegoDnia Języków 2020 i jego przeprowadzenie serdecznie dziękujemy i gratulujemy! Życzymy dalszego, aktywnego i kreatywnego poznawania innych kultur, języków i historii przez cały rok!

 

GALERIA ZDJĘĆ

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok