Już po raz piąty spotkaliśmy się na Dniu Języków Obcych. W tym roku uroczystość ta odbyła się 26.10.2012 i została otwarta przez Panią dyr. Barbarę Brewczyńska oraz wicedyr. Małgorzatę Matysik w obecności nauczycieli języków obcych wraz z zainteresowanymi uczniami. Jak co roku mieliśmy barwny przegląd stoisk krajów z różnych obszarów językowych. Uczniowie tak przygotowali swoje prezentacje, aby jak najciekawiej oddać klimat danego kraju wraz z jego osobliwościami turystycznymi, kulturowymi i kulinarnymi. Zapraszam w podróż do różnych zakątków świata poprzez krótką prezentację poszczególnych stanowisk.
Dzień Języków Obcych - Niemcy
Dzień Języków Obcych przygotowany przez uczniów klasy IV i i IV h wypadł zdecydowanie pod hasłem: Bawaria-Norymberga jako miasto partnerskie Krakowa. Młodzież przygotowała mapę Bawarii oraz plakaty pokazujące urodę bawarskiego krajobrazu i najpiękniejsze zabytki Norymbergii. Dodatkowymi rekwizytami były plakaty ze strojami bawarskimi, typowy bawarski kapelusz i dzwonki na haftowanych krajkach. Jednocześnie odbywała się prezentacja multimedialna pt.” Bawaria i jej zabytki”. Na stole znalazły się typowe potrawy kuchni bawarskiej: gotowana golonka, modra kapusta i kiełbaski bawarskie. Ozdobą stołu były też typowe napoje jak oryginalne piwo w baryłce i „Jägermeister”. Całości dopełniały- pełen półmisek bawarskich racuszków z imbirem i gałką muszkatołową. W tle słychać było muzykę z przebojami z Niemiec.
Dzień Języków Obcych - kraje anglojęzyczne
Stanowisko przedstawiające Irlandię przygotowały uczennice klasy 4 i – Karolina Todor oraz Sandra Wawrzeń pod opieką p. Marcina Podstawskiego. W czasie dnia języków obcych można było podziwiać: atrakcje turystyczne Irlandii, zdjęcia dużych miast takich jak Dublin, Cork, Galway, Limerick czy Waterford oraz krajobrazy i klify zielonej wyspy. Multimedialna prezentacja pozwoliła zarówno uczniom jak i nauczycielom przenieść się do tego kraju i obejrzeć jak wyglądają obchody związane z Dniem Świętego Patryka oraz zobaczyć najważniejsze zabytki i widoki wyspy z lotu ptaka. Ponadto Justyna Kubas i Patrycja Niezgoda z klasy 1 h przygotowały do degustacji ciastka po irlandzku, którymi częstowały się osoby oglądające stanowisko. Goście mogli podziwiać typową dla Irlandii zastawę stołową oraz poznać ze specjalnej planszy ważne fakty historyczne tego państwa.
ANGLIA
Grupa uczniów z klasy 3c przygotowała „ stolik angielski” Byli to uczniowie:
Monika Baranek, Maria Gałek, Aneta Glanowska, Gabriela Makulska, Sylwia Kruczek , Wioletta Serafin, Jakub Czyżykowski i Marcin Kaczmarczyk. Opiekunem grupy był Maciej Kędzior. Stolik był przystrojony obrusem, na którym znalazły się tradycyjne angielskie potrawy – kanapki typu BLT (od angielskich nazw składników: B= Bacon (bekon), L= Lettuce (zielona sałata) i T= Tomatoes (pomidory). Dalej słodki „murzynek” (autorstwa Wioli) oraz „ambrozja godziny 5.00 po południu” –herbata z mlekiem. Obok wyrobów kulinarnych na stole były egzemplarze literatury angielskiej, przewodnik po Londynie oraz słownik angielsko-polski. Przód stolika był udekorowany pokaźną flagą Anglii. Był też herb Anglii, mapa oraz plan Londynu z zestawem widokówek prosto z Albionu pomysłowo przypiętych przez Sylwię na biało-czerwonym tle wraz z egzemplarzami waluty Jej Królewskiej Mości. Gości obsługiwała m.in. Lady Diana ( Wiola) i piłkarz reprezentacji Anglii w stroju wyjazdowym ( Marcin),ale nad wszystkimi górowała czapka angielskiego kibica, w której paradował Kuba. „Anglicy” również przygotowali dwa konkursy i prezentację atrakcji turystycznych (Kuba). Pierwszym z konkursów był konkurs Wiedzy o Anglii, którego pomysłodawcą i prowadzącym był Marcin. Losowanie pytań odbywało się z „prawie” oryginalnego kasku brytyjskiego „ Bobbiego” ( londyńskiego policjanta). Marcin nie był zbyt surowym sędzią, więc liczni uczestnicy odchodzili ze słodką nagrodą. Jako drugi był multimedialny konkurs „ Famous Britons” ( sławni Brytyjczycy). Uczestnicy mieli rozpoznać na slajdach angielskich celebrytów i zaznaczyć ich nazwiska na kartach konkursowych. Początkowo nie było chętnych do udziału, ale dzięki promocji prezenterki Gabrysi wszystkie karty konkursowe (20 szt) zostały wypełnione. I miejsce zdobyła Paulina Nosek 21/26 pkt. II miejsce Joanna Mrozowicz 20/26 pkt. oraz III miejsce należało do Magdaleny Solarz i Magdaleny Wilkosz. Nagrodami są : I- słownik angielsko-polski, II-III oraz wyróżnienia – tzw. readersy czyli książeczki zaadoptowane do poziomu młodych czytelników. Fundatorem nagród jest wydawnictwo Oxford University Press. Całości towarzyszyła oprawa muzyczna nagrań angielskich wykonawców przygotowana przez Marysię ,której asystowała Monika. Stolik cieszył się sporym zainteresowaniem. Pani dyrektor skosztowała angielskiej herbatki i ciasta, a także spróbowała rozpoznać znane osoby na slajdach. Udalo się „ with little help from Her…students”. Zachęceni tym przykładem uczniowie nie odstąpili stolika aż do ostatniego okruszka.”Wyszła : też cała herbata, więc nie było czym wznieść toastu za tę bardzo udaną imprezę.
Stany Zjednoczone
Uczniowie klasy II t w składzie: Paulina Żarnik, Katarzyna Gumienna, Katarzyna Gil oraz Ewa Pryga przygotowały prezentację tematyczno-kulinarną na temat stanu Teksas. Zaprezentowały potrawy kulinarne takie jak: teksańską tortillę z warzywami i kawałkami kurczaka, mini amerykańskie hamburgery, nachosy z sosem salsa i słodko kwaśnym. Spróbować można było również soku ze świeżych pomidorów oraz soku kaktusowego. Największą popularnością wśród uczniów cieszyła się tortilla z warzywami i kurczakiem oraz sok kaktusowy.
Szkocja
Uczniowie klasy II c przygotowali stoisko poświęcone Szkocji. Stoisko to było udekorowane szkocką flagą, mapą, licznymi folderami z informacjami o zabytkach kulturze i historii tego kraju. Angelika Nowak i Kinga Syjud opracowały quiz o Szkocji. Marcelina Bańdo i Marta Tomczyk przygotowały prezentację, Sylwia Korfel wybrała ciekawostki dotyczące regionu, Aleksandra Chmiel i Katarzyna Jamborska wybrały zdjęcia oraz opracowały historię szkockiego stroju. Karolina Murzyn i Monika Borowiec upiekły maślane ciasteczka popularne w Szkocji według tradycyjnego przepisu- cieszyły się one uznaniem.
Dzień Języków Obcych - Francja
W tym roku klimat Francji na Dniu Języków Obcych stworzył paryski Montmartre, najwyższe wzniesienie Paryża, liczy sobie 130 m. n.p.m. Na samym szczycie wzniesienia znajduje się bazylika Sacré Coeur. Ciekawe jest to, iż kamień, z którego została zbudowana z biegiem czasu staje się coraz bielszy. Uczniowie klasy IV h i III b pod opieką pani Anny Borkowskiej i Małgorzaty Czyż stworzyli atmosferę tej niezwykłej dzielnicy Paryża. Była uliczna malarka, która chciała nam sprzedać swój świeżo namalowany obraz (Katarzyna Zelek) dwóch paryskich mimów (Szymon Fima i Bernard Wielgus) przekonywało nas, że życie jest zabawą i piosenką ,wreszcie nienagannie ubrany maître d’hôtel Filip Chruścicki zaprosił nas do pobliskiego bistro, abyśmy mogli skosztować francuskich specjałów przygotowanych przez Daniela Woźniaka, Mateusza Mirka i Paulinę Jasek. Menu było bogate. Mogliśmy spróbować kilku rodzajów tartinek, francuskich wyśmienitych serów, sałaty w sosie vinaigrette, a na deser królowała tarta z malinami ,o której przepis poprosiło wielu gości. Galeria zdjęć z multimedialnej prezentacji zachęciła nas do niezwłocznego odwiedzenia Paryża. Nie zabrakło także symboli Francji obok wieży Eiffla stanął pokaźnych rozmiarów flakon perfum. À l’année prochaine
Dzień Języków Obcych - Hiszpania
Po raz pierwszy w Dniu Języków Obcych znalazł się kraj, którego języka nie naucza się w naszej szkole. Jednak z uwagi na ogromną popularność hiszpańskiego na świecie, jak również niezwykle barwną kulturę, zdecydowano się na taką prezentację. Jak się okazało - szalenie udaną. Uczennice z klasy 4t wraz z paniami Moniką Zacharską- Dudek i Martą Kowalik-Alherwy zabrały nas w krainę ognistej muzyki flamenco /przygotowanie - Basia Kosiara z 3i/. Odwiedzających czarowała w stroju flamenco uwodzicielska Carmen - Angelika Pilarska i szlachcianka - Paulina Dębowska. Ponadto spotkać można było toreadora - Dominika Wota i odzianego w pyszne koronki i złocony kaftan szlachcica – Dagmara Połeć. Mapa prezentowała najciekawsze turystycznie regiony tego kraju, a dziewczęta przygotowały także prezentację multimedialną o Hiszpanii. Miłośnicy geniuszu architekta Antonio Gaudiego mogli przeglądać album o jego twórczości. Można było spróbować wegetariańską tortilla de patatas - przygotowaną przez p. M. Zacharską oraz przekąski tapas w postaci koreczków z sera, oliwek itp. Na stoisku nie zabrakło przykładów popularnych gatunków wina /malaga, sherry i brandy de Jerez/, ulotek, gitary, wachlarzy i ... dobrej zabawy. Bowiem Paulina Dębowska i Dagmara Połeć zrobiły prawdziwą piniatę /hiszp. Piñata /, którą rozbiła pani Dyrektor M. Matysik. Z kolorowej figurki osiołka wysypały się oczywiście słodycze, Dawna tradycyjna zabawa bożonarodzeniowa hiszpańskich dzieci, stała się obecnie tak popularna w Europie i USA, iż wchodzi często do programu dziecięcych przyjęć urodzinowych.
Było nam miło gościć wszystkich, którzy zechcieli odwiedzić nasze stoisko. ¡HASTA LUEGO – DO ZOBACZENIA !
Zobacz zdjęcia