Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

eathinkW roku szkolnym 2015 / 2016 uczniowie i nauczyciele Naszej Szkoły biorą udział w projekcie Jedz lokalnie, myśl globalnie. Od szkolnych ogrodów do zrównoważonych systemów żywnościowych. Jest to kampania edukacyjna skierowana do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z 12 krajów europejskich, Burkina Faso oraz Senegalu.

Jego celem jest wzmocnienie potencjału młodzieży oraz kadry nauczycielskiej w umiejętności krytycznego rozumienia problemów globalnych i aktywnego angażowania się w ich rozwiązywanie. Projekt uwzględnienia szczególnie tematykę związaną z współczesnym modelem produkcji i konsumpcji żywności w kontekście problemów środowiskowych i społecznych, jakie wywołuje oraz korzyści z budowania lokalnych systemów żywnościowych. Głównym zadaniem projektu jest przygotowanie młodzieży i kadry nauczycielskiej do aktywnego uczestnictwa w zmieniającym się świecie jako obywateli odpowiedzialnych za swoją codzienną rzeczywistość. Działania projektowe będą sprzyjać ich aktywnemu zaangażowaniu na rzecz bardziej sprawiedliwych relacji pomiędzy Globalnym Południem i Północą w kontekście realizacji międzynarodowych Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz promowania i realizacji idei suwerenności żywnościowej. Projekt koncentruje się na zrównoważonych systemach żywnościowych i sytuacji drobnych producentów żywności, a udział w nim wezmą nauczycielki, nauczyciele i uczniowie z Austrii, Chorwacji, Cypru, Francji, Hiszpanii, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Węgier, Włoch Senegalu oraz Burkina Faso.
Projekt zaplanowany jest na dwa lata i zaangażuje łącznie 4200 nauczycieli i 42 000 uczniów. Działania skierowane są zarówno do młodzieży szkolnej jak i kadry nauczycielskiej. W tym czasie w każdym kraju partnerskim odbędą się: konkursy na foto-reportaże i produkcję filmów video, szkolenia z edukacji globalnej i dziennikarstwa obywatelskiego, międzynarodowe wizyty studyjne dla nauczycieli, akcje zakładania ogrodów w szkołach i wydarzenia publiczne skierowane do społeczności lokalnych. Opracowane zostaną innowacyjne narzędzia edukacyjne dla kadry nauczycielskiej do pracy na każdym etapie nauczania szkolnego oraz aplikacja na telefon dla młodzieży. W Polsce projekt realizowany jest przez Związek Stowarzyszeń Polską Zieloną Sieć we współpracy z Fundacją Otwarty Plan. Dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Międzynarodowa strona projektu: www.eathink2015.org  (będzie dostępna już wkrótce). Polska strona projektu: www.globalnepoludnie.pl/Jedz...
W Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 koordynatorkami projektu są panie Sylwia Ptasznik i Marta Wierdak-Róż.
 
» 5.06.2017  - Pakiet edukacyjny „Jedz lokalnie, myśl globalnie"
» 5-11.2016 - Wizyta studyjna w Senegalu w ramach projektu EAThink „Jedz lokalnie, myśl globalnie”
» 17-18.10.2016 - Warsztaty z dziennikarstwa
» 1.06.2016 - Szkolny PiKniK... „Jesteś tym, co jesz”
» I Międzynarodowa Konferencja Nauczycieli EATHINK 2015 w Mediolanie
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok