Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

wycieczka aga2020Naszą wycieczkę zaczęliśmy od poznania historii związanej ze schronami przeciwlotniczymi z okresu Zimnej Wojny zlokalizowanymi na terenie Nowej Huty. Zwiedziliśmy schron znajdujący się podziemiach Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego, w którym zlokalizowany miał być Oddział Pierwszej Pomocy Medycznej czyli w uproszczeniu podziemny szpital na wypadek wojny. To jeden z największych schronów w Nowej Hucie o powierzchni prawie 600 m2.

Znajdująca się w nim ekspozycja sprzętu medycznego pokazuje jak ten obiekt mógłby wyglądać w razie stanu zagrożenia wojną. Oprócz standardowych pomieszczeń, które znaleźć można w schronach typowych (przedsionki, toalety, filtowentylatornie), w obiekcie znajduje się szereg sal ściśle związanych z jego przeznaczeniem. Mogliśmy zobaczyć między innymi salę operacyjną, sterylizatornię, salę opatrunkową, aptekę, duże kąpielisko odkażające czy sale dla chorych.
Po zwiedzeniu schronu pan przewodnik zabrał nas na spacer do najstarszej części Nowej Huty. Poznaliśmy ideę architektoniczną przyświecającą projektantom tworzącym nowe miasto pod Krakowem, dowiedzieliśmy się, którędy prowadziła trasa kolei z dawnego Krakowa przez wieś Czyżyny do wsi Mogiła oraz zobaczyliśmy miejsce, gdzie znajdował się obóz jeniecki w czasie II wojny światowej. Naszą wycieczkę zakończyliśmy na cmentarzu w Mogile przy pomniku wojennym z czasów I wojny światowej.
 
Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć ze szpitalnego schronu.
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok