Tygodnie przygotowań, szkolenia, liczne wydarzenia szkolne związane z tematyką FairTrade, przystąpienie do Kampanii informacyjnej „Szkoła przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu”, udział w projekcie eathink 2015 „Jedz lokalnie, myśl globalnie”, zbieranie doświadczeń od innych – to wszystko złożyło się na przygotowanie gry miejskiej Fair Train Kraków 2016.
Termin wydarzenia nie był przypadkowy. 22 IV obchodzimy Dzień Ziemi, a przed nami w drugą sobotę maja obchody Międzynarodowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. Gra rozpoczęła się na placu przed Galerią Krakowską. Przybyłe zespoły uczniów i nauczycieli z Krakowa i Katowic powitała Magdalena Klarenbach i Emilia Ślimko z Polskiej Zielonej Sieci i Fundacji Otwarty Plan.
Pani Bożena Bucwińska z XIII LO dokładnie wyjaśniła uczestnikom zasady gry, a młodzieży obsługującej poszczególne stacje ich obowiązki i…. pociąg ruszył. W ciągu dwóch godzin drużyny odwiedziły siedem stacji rozlokowanych w różnych częściach krakowskiego Rynku i jego okolic. Uczestnicy odwiedzili między innymi Galerię Krakowską, Śródmiejski Dom Kultury przy ul. Mikołajskiej, Kamienicę Hipolitów, Muzeum Farmacji, Pawilon Wyspiańskiego, Pałac Krzysztofory i siedzibę PAH-u przy ulicy Szewskiej. Tam odpowiadali na pytania dotyczące zasady RRR, rozwiązywali quizy o Sprawiedliwym Handlu i dostępie do wody, rozstrzygali kwestie dotyczące GMO, szacowali żywnościokilometry, promowali lokalną żywność czy szukali rozwiązań jak być odpowiedzialnym konsumentem. Na koniec nasz pociąg zatrzymał się na stacji w Spółdzielni pracy „Ogniwo” przy ul. Paulińskiej (https://ogniwo.org/). Tam na wszystkich uczestników i zaproszonych gości czekał słodki, zdrowy poczęstunek. Drożdżówki z piekarni Mojego Taty, a także kawa i herbata FairTrade oraz soki z owoców ze sprawdzonych plantacji. Wszystko serwowane w ekologiczny sposób bez plastikowych naczyń zgodnie z idę naszego projektu eathink 2015. Przed ogłoszeniem wyników członkowie Spółdzielni opowiedzieli jej historię. „Spółdzielnia powstała w 2014 roku. Chcieliśmy stworzyć miejsce, którego brakowało nam w Krakowie – centrum aktywności społecznej połączone z kawiarnią i księgarnią, przyjazną przestrzeń dla różnych, formalnych i nieformalnych, grup i ruchów, poszukujących miejsca na spotkania i organizację swoich wydarzeń, społecznych i kulturalnych. Jesteśmy prawdopodobnie pierwszą spółdzielnią pracy założoną w Krakowie po 1989 roku. Wśród członkiń i członków spółdzielni są m.in. graficy komputerowi, tłumaczki, architekci i psycholożki.” Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji, po której nastąpiło ogłoszenie wyników. Ten przez wszystkich oczekiwany moment został uświetniony wizytą pani Iwony Marex z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz pana wicedyrektora ZSG nr 1 Andrzeja Ptasznika. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Prywatnego Gimnazjum Akademickiego nr 6 w Krakowie, drugie z Zespołu Szkół Handlowych w Katowicach, trzecie XIII LO w Krakowie. Dzięki hojności sponsorów wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Dziękujemy wszystkim drużynom, uczniom i nauczycielom za pracę włożoną w przygotowanie się do naszej gry Fair Train. Zespoły z: Prywatnego Gimnazjum Akademickiego nr 6, III LO, XIII LO, ZSH w Katowicach, ZSG nr 1 w Krakowie wykazały się bardzo dobrą znajomością merytoryczną zagadnień, jak i szerokimi umiejętnościami zastosowania tej wiedzy w praktyce i w działaniu. Gratulujemy
wszystkim szkołom i opiekunom zaangażowanej młodzieży, ich świadomej i odpowiedzialnej postawy wobec wyzwań współczesnego świata. Bardzo dziękujemy wszystkim instytucjom i fundacjom za wsparcie naszego projektu. W szczególności dziękujemy panu marszałkowi Jackowi Krupie i Urzędowi Marszałkowskiemu za ufundowanie nagród za pierwsze i drugie miejsce w postaci sprzętu elektronicznego; pani Magdalenie Klarenbach z Polskiej Zielonej Sieci i Pani Emilii Ślimko z Fundacji Otwarty Plan za ufundowanie poczęstunku w Spółdzielni Ogniwo oraz nagród dla wszystkich uczestników projektu; panu Piotrowi Pirogowi właścicielowi sklepu ze zdrową żywnością www.naturalnie 24.eu za ufundowanie nagrody z eko- żywnością dla trzeciego miejsca; panu Andrzejowi Żwawie prezesowi Koalicji Sprawiedliwego Handlu za wsparcie nas publikacjami dla nauczycieli; przedstawicielom Spółdzielni „Ogniowo” za ciekawą prelekcję.
Szczególne podziękowania kierujemy także do młodzieży z klasy III a i III b z XIII LO oraz z II k z ZSG nr 1, która profesjonalnie obsłużyła wszystkie stacje z naszego pociągu i prowadziła grę.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z naszego wydarzenia.
Organizatorzy projektu:
Sylwia Ptasznik, Marta Wierdak-Róż oraz Bożena Bućwinska z XIII LO.